| Franziii a întrebat:

La broscutele testoase de apa trebuie spalata carapacea? ca mi-a zis o fata ca trebuie spalata da nu mi-a dat detalii. Daca da, cu ce si cum?

2 răspunsuri:
| IIII a răspuns:

Eu pe ale mele le spal cu un servetel sau o carpa, doar cu apa.Chiar nu cred ca iti trebuie cine stie ce solutii pentru carapace.Ele stau in apa si nu se murdaresc atat de tare.Succes ^^

| Adyspeed a răspuns:

Eu am avut o testoasa de florida
http://www.animale.ro/reptile/broasca-testoasa-de-florida
aveam intr-un tub un fel de ulei care ii dadeam pe carapace ( il gasesti la un zoo center sau magazin de animale de casa) cam la o saptamana parca. cate odata se mai depunea verzeala pe carapace da o stergeam cu o carpa usor sa nu se sesprinda cojile de pe carapace, apoi o ungeam cu ulei ca sa i-o intareasca, o lasi 1minut afara sa se mai usuce uleiul si poti sa o bagi din nou in apa. succes