| emma00 a întrebat:

Mi-am cumparat acum 4 zile u papagal nimfa, vanzatoarea mi-a spus ca este baietel, dar ieri a venit la mine un prieten de familie, un veterinar, acesta mi-a spus ca este fetita si acum sunt intr-o mare ceata, cum aflu ce sex are?
Mai am o problema e cam salbatic musc pe toata lumea si este tare speriat. Se obisnuise cu mine dar am avut invitati care au si ei papagali si au incercat sa il prinda desigur acesta i-a muscat si acum este speriat foarte tare. Oare se va imblanzi?
Daca moare de sperietura?
Ajutor!

Răspuns Câştigător
| bebbee a răspuns:

Pai uite... Si eu am 2 papagali nimfe amandoua : fata si baiat tongue. Ii poti vedea sex`ul dupa culoarea penajului : fata are panajul mai deschis iar baiatul are culorile mai aprinse ( inchise ). De imblanzit eu cred ca se va inmblanzi.

POti intelege mai bine prin randurile de mai jos :

Masculul este în mare parte gri iar capul este galben cu două cercuri roșii pe obraji, diferența față de femelă este că acest punct sau cerc roșiatic este mult mai intens la mascul Femela este în mare parte galbenă cu unele urme de gri. Cea mai bună metodă de a deosebi un mascul de femelă este coada; coada la femelă este mai colorată cu forme tărcate pe ea.

Ai putea sa-i iei si perechea deoarece Toate păsările au aceeași necesitate de bază de a avea un partener. Multe părți din comportamentul lor natural îl mențin păsările datorită partenerilor lor. Unele păsări tind să înlocuiască partenerul cu omul, dar în mare parte nu reușesc și repede devin bolnave psihic și încep cu acte autodistrugătoare.
Papagalii nu mănâncă numai mei; nimfele, ca și toate celelalte specii de păsări au nevoie de un meniu mai diversificat de hrană.
EU la ai mei le dau si cozi de patrunjel, dar si acele seminte speciale pentru nimfe tonguewinking

Sper ca ti-am fost de foloswinking tongue. Pa`pa :-H!`

4 răspunsuri:
| KaRa23S a răspuns:

Am avut si eu. Era asa de blanda si prietenoasa insa am scapato afara. Era furtuna si a luat-o vantul fortat ca se intorcea ea. Casa recunosti o pasare te iei dupa coada. Daca e simpla e baiat daca are dungi e fata. Era si un site mrg. Sau ca la gaini cocosul are picioare lungi si puternice pe cand fata le are mai scurte. Imblanzirea: cu cat e mai mic cu atata il imblanzesti mai usor. Treb sa stai fff mult cu el, sa vb, si a il ai iei din cand in cand in mana ( faza cu mana e la inceput mai mult atunci cand e salbatic), dar astea vin de la sine. Ideea e ca trebuie sa-ti petreci timpul cat mai mult in compania lui.

| Merigirl a răspuns:

Pentru sexul papagalului ar fi bine sa te informezi de pe net, sau de la TV.In legatura de cum se comporta depinde si de varsta lui, daca e matur nu este bine, trebuia sa se obisnuiasca de cand era pui, daca este pui este probabil confuz.Incearca sa-l tii si in fata altor persoane ca sa se obisnuiasca cu ele.Cand spui ca poate moare de speritura cred ca spui de soc cardiac. Multi oameni spun ca este imposibil, dar este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va muri si nu se va imblanzi niciodata daca s-a nascut asa dect pestevreo 10-15 print-o minune are ciocu subtire sau gros e slabutz sau grsutz cum are piciorusele si chearele ce culoare are? pete? happy

| emma00 explică:

Va multumesc foarte mult!
Am aflat din cele spuse de voi ca este fetita si sa va spun sincer am luat-o in mana si nu ma ma-i muscat. este semn bun