| Joscfr_Ucluj_1997 a întrebat:

Mi-am luat e doua zile un caine iar azi cand l-am lasat singur acasa a deschis usa de la casa, si a facut dezastru prin camere. Ce as putea sa fac sa nu mai faca dezastru prin casa cand ramane singur acasa?

4 răspunsuri:
| MoMoScumpik a răspuns:

Uita-te la Cesar si cainii, pe net sau laTV.Dar mai comod e pe Net, poti cauta episodul de care ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu dai in el.Cind face prostii, intoarcel cu picioarele in sus si cearta-l.Repeta operatia de citeva ori cind greseste, va ntelege ca tu esti stapinul si va inceta.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Singura soluție care merge este să îi iei un tovarăș de joacă. Adică să mai iei un câine. Se plictisește singur și doar o să-l chinui și pe el și pe tine cu certatul. Mai ia un câine și veți fi fericiți!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://zinnaida.ro/

| SnowyLeopard a răspuns:

Ai putea sa ii iei un inca un prieten animal, de preferat caine. Acum, cand ar fi mici, s-ar simti foarte bine si tu nu ai mai fi atat de extenuat, dar atunci cand vor creste va aparea scandalul cu dominatia. Unul dintre ei va fi cainele cel mai puternic, care are control asupra celuilalt, care il poate mustra, ii poate comenta si ii poate lua totul de sub bot. Asa vei avea o dubla problema pe cap, daca nu ai suficient timp sa te ocupi de ei si sa ii ti-i sub ochi aproape in fiecare moment al zilei. Eu ti-as propune sa ii cumperi niste jucarii de plus, care sa-l epuizez cand are extra-energie (gen: mingiute, figurine de plastic care fac zgomot atunci cand le musca, jucarii de plus etc.) si sa lasi un radio sau televizor pornit atunci cand il lasi singur, ca sa simta ca nu e singur acasa, sa para ca mai e cineva cu el, de exemplu pe un canal de muzica sau ceva linistitor (nu filme de actiune sau de groaza). Daca nu merge cu frumosul, ai putea sa il mai mustrezi din cand in cat, dar nu cu o varga clasica, ci cu vorbe. Si cand faci asta, pur si simplu sa il atingi in zona spatelui usor si scurt, doar ca un avertisment, sa inteleaga cine-i cine.