| marimariaa99 a întrebat:

nu ma pot decide intre amstaff si husky. amandoi imi plac extrem de mult si nu ma pot decide pentru ca nu am nimic in comun. vreau un caine care sa nu fie extrem de agresiv. sa fie foarte afectos si inteligent voi ce parere aveti? da.ti si argumente pentru ce rasa alegeti.multumesc frumos. fundita :*:*

Răspuns Câştigător
| ursuroz2 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa aleg husky, fiindca este foarte agil, inteligent si prietenos. Poate fi si agresiv dar depinde de educatia pe care o primest de mic.

7 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

Eu personal as alege Husky, e mult mai simpatic dupa mine si mult mai inteligent...acum fiecare cu parerea lui.
PSbig grinaca vrei un caine afectos alege Labradorul

| RedNose a răspuns:

Husky e un caine frumos,dar dupa parerea mea are cam mult par si e greu de ingrijit(daca nu e spalat din cand in cand si-l ti in curte va mirosii urat,in perioada de naparlire iti va lasa ogramada de par prin curte,daca stai la bloc un caine naparleste pe toata perioada anului...)
Amstaff-ul daca stii sa il educi de mic nu vei avea probleme cu el. E un caine foarte inteligent,loial,amuzant, are par scurt nu are nevoie de cine stie ce ingrijire, e de talie medie, din punctul meu e un caine perfect.

p.s. pe aceleasi criterii am mers si eu cand am cumparat-o pe mascha, un amstaff de 2 luni si o saptamanahappy cel mai bine, indiferent de rasa, cumparati caine cu pedigree, altfel risti sa fi pacalit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Husky e afectuos si nu este agresiv. Amandoua rasele sunt frumoase, dar husky se potriveste mai mult dorintelor tale.

| RsKd a răspuns:

Iti recomand amstaff. Amstafful este un caine puternic, cu o masa musculara foarte bine dezvoltata, care poate ajunge insa la capacitate maxima doar daca are parte de o dieta alimentara echilibrata, bazata pe alimente bogate in proteine.
Amstafful va incerca sa isi domine stapanul, motiv pentru care acest caine nu ti se potriveste daca esti o persoana pasiva, foarte blanda, molcoma. Amstafful are nevoie de un stapan ferm, cu o personalitate puternica, pe care sa il perceapa ca fiind seful haitei.
In momentul in care simti ca patrupedul incearca sa te domine, ridica tonul vocii si arata-i ca nu are voie sa faca acest lucru.

Amstafful nu obisnuieste sa atace alti caini, decat daca acestia ii dau semne clare ca vor sa se lupte cu el. De regula, cainii din aceasta rasa sunt mai agresivi doar cu masculii. In prezenta femelelor, cainele este deosebit de docil si bland.

| KINGPDA a răspuns (pentru RsKd):

Corect absolut corect, eu am amstaff si rott

| mihaelanita a răspuns:

Te sfatuiesc sa alegi HUSKY deoarece e inteligent, frumos si te vei juca cu el mult de tot. Am o prietena de pe facebook care are pui de husky.

| Angeline1001 a răspuns:

Eu as alege 100% husky.
Este foarte frumos si inteligent. Si cu atat mai mult daca doresti un caine care sa nu fie extrem de agresiv, eu as opta pentru husky. Este frumusetea intruchipata ^^