| Cristian_Diaconu_2001 a întrebat:

prietena mea și-a l-au un hamster dwarf (n-am idee de care e doar că știu că nu e sirian) astăzi și la pus într-o cușcă de plastic cu grating de metal inloc de capac, de 1290.32 cm pătrați,are o roata,un mini buștean, castron pentru mâncare, un căpăcel de bidon(6l) pentru apa și o cana albastra mica,faza e că hamsterul sta numai in cana și când a încercat să îi pună apa a tipat la ea, nu știu cum să descriu sunetul,oricum nu e deloc prietenos (am uitat sa specific că e mascul) și nu știe ce să facă, idei?

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E speriat si e normal sa reactioneze asa. Apa se pune intr-un recipient special pentru ca astfel o sa o rastoarne mereu. Cauta la petshop.

| Sonia822 a răspuns:

Pai..citisem ca daca sta singur, moare. Daca are pereche, se inmulteste si la 3 saptamani. Dupa o saptamana se imprietenesc. O sa stea acolo 2-3 zle, o sa iasa treptat, cand nu e ea, o sa manance pe ascuns, dupa oa sapt o sa mai iasa prin curte, o sa stea la baza culcusului, pentru ca, in caz de ceva, sa se poata adaposti, sarind inapoi. Sa-l lasa o sapt, 10 zile, sa mearga sa vb cu el frumos, de mai multe ori pe zi, sa nu il tina in curent sau aer conditionat, ca moare. Sa-l lase sa se obinuiasca cu noul mediu