| alice4stars a întrebat:

Scriitoria este bine plătită? Adica,daca scriu o carte buna si sunt minor, sunt totusi plătită? Merita sa încerc?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este bine platita daca esti foarte bun, adica sunt bine platiti 3-4 scriitori de top (nici nu pot fi mai multi scriitori suficient de buni pentru a se imbogati intr-o tara de 20 de milioane de locuitori). Nu cred ca poti foarte bun fiind inca minor, fiindca nu ai suficiente studii in domeniu, nu ai citit suficient si nici nu ai scris suficient. Un geniu care sa poata scrie o carte foarte buna inainte de a studia si a citi enorm se naste poate o data la 100 de ani pe intreg mapamondul. Nu zic ca nu etsi tu acela, dar probabilitatea e foarte mica. Poti testa chestia asta: trimite un fragment unei reviste literare, daca este bun il va publica imediat si daca este foarte bun vei avea imediat multe recenzii elogioase. In acest caz, vei putea publica la o editura buna si vei primi si bani (editurile adevarate nu publica anonimi decat daca cartile lor sunt cu adevarat spectaculos de bune).

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa ajungi sa fii platita, mai intai scoti tu bani frumosi din buzunar pentru publicare si printare pe urma depinde ce si cum vinzi.

| Anonimuserr a răspuns:

Răspuns clar și concis NU.
Cel puțin în România autorii de carte nu scot mulți bani din lucrările publicate de ei.
Dar așa pentru renume e în regulă. Ca să te descurci bine trebuie ca lucrarea ta (cartea ta) să fie cumpărată de foarte mulți oameni. Să spargi piața.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, deloc. Merita sa incerci daca vrei ca asta sa fie pasiunea ta, nu job.