| anonim_4396 a întrebat:

sunt intr-o situatie dificila si as vrea sa imi raspundeti dar vara mistouri. am sa va spun pe larg : sunt din mediul rural si vecina mea a gasit un pui de turturica sub nuc. si l-am luat eu. are in jur de doua saptamani si inca nu mananca singur boabe de grau, ci doar mancare pentru perusi. inca nu zboare si problema cea mai grava dupa parerea meu este faptul ca are unul din picioruse rupt. mi-ai dat seama pentru ca intr-o dimineata era cu piciorul intins cu degetele spre coada, si era prin de sa zic asa. pe acest picioar nu il misca deloc. celalalt picioar este mai bine. dar daca il pun pe deget nu sta.si cand vrea sa mearga, se taraste in aripioare. mi-e mila de el. as face orice ca sa poata sa zboare si sa mearga. va rog dati-mi niste sugestii, indrumari. in primul rand as vrea sa stiu daca va putea zbura, merge si daca va avea pereche.si inca o intrebare esentiala : va trai?

Răspuns Câştigător
| LarissaMouse a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi sa il duci la veterinar.dar daca are piciorul rupt, nu prea stiu ce sa zic.pasarile sunt foarte fragile si trebuie sa fi foarte atenta.eu iubesc foarte mult animalele,iar daca perusului meu i s-ar intampla ceva,nu stiu ce mas face. sper ca acea turturica sa se vindece.iar cu zborul,sata ar fi mai greu,pentru ca pasarile invata sa zboare de la parintii lor.dar daca o ajuti, cu foarte foarte multa munca, va reusi.trebuie doar sa ai multa rabdare si sa crezi in ea.mult succes!

6 răspunsuri:
| Anonima568 a răspuns:

Fara sa te luam la misto : Invata sa scrii!

| DomnisoaraLove a răspuns:

Daca ai grija de el este posibil sa se adapteze in mediul in care il tii dar slabe sanse nu te descuraja poate va trai. multa sanatate pentru puiutul tau pa pa

| nykymyky a răspuns:

Cred ca da.Dar nu prea mult /funda

| yuyubarbie19 a răspuns:

Du-l la un veterinar.Trateaza-l si daca tot stai la tara mergi pe undeva si vezi un cuib de turturica si du-l acolo. Poate o sa-l primeasca.Cine stie... Oricum trebuie neaparat sa-l duci la veterinar si cerei lui un sfat.

| Iridinvest a răspuns:

Draga nebunadupataylor am scris in graba. eram disperata. si oricum, multumesc pentru sfaturi.dar tin sa va spun ca, din pacate, a murit.am plans dar...la veterinar am fost si mi-a spus ca nu are nici o sansa. avea nish unflaturi la picior.nu mai avea nici pene in cap. dumnezeu sa-l odihneasca!

| Santtos a răspuns:

Du-te la veterinar cu el!