| thezbx a întrebat:

testoasei mele a inceput sa ii se cojeasca carapacea, e normal?

Răspuns Câştigător
| DenisIonut01 a răspuns:

De la cristian titus

"Buna ziua. Este absolut normal ce se intampla cu broscuta dvs. Carapacea, din cand in cand se va descuama. Este vorba de naparlire. Primul strat al carapacei se desprinde sub forma unor fulgi, ca o piele moarta. Nu trebuie sa umblati dvs, nu trebuie sa trageti de acele portiuni pentru ca vor cadea singure si in mod natural. Daca totusi observati o naparlire masiva iar daca portiunile respective care cad nu sunt translucide, mergeti cu ea la medic. De asemenea, daca observati schimbari anormale cum ar fi inflamatii, inrosire, poate fi vorba despre o micoza si atunci chiar se impune interventia medicului. Daca nu observati nimic anormal in afara de acea cojire, ii puteti da pe carapace cu putina vitamina A uleioasa de la farmacie pe intreaga suprafata a carapacei.' foloseste gugăl te ajuta.

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Iarna hiberneaza....este normal!

| αʅҽxƈσσʅʅ a răspuns (pentru baru):

Problema e ca acum e primavara =]]]]]]].

| thezbx explică (pentru baru):

Si cealalta problema e ca nu prea hiberneaza. adica are o energie de numa. la hibernare ar trebui sa doarma toata ziua, nu?

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti intreba la clinica! E cel mai bun medic!
http://tetravetmilitari.ro/clinica-veterinara-militari-despre-noi/

| lololory24 a răspuns:

Da si eu am o broasca testoasa si creste si i se schimba carapacea nu trebuie sa te ingrijorezi

| lololory24 a răspuns:

Da ii creste carapacia si de acea poate i se schimba si modelul de pe ea

| Numar112 a răspuns:

Da e normal pentru ca ii se va reinnoii si va fi mai frumoasa