| alexaa123 a întrebat:

Tocmai mi am luat peste BETA mascul și vreau sa îi iau o femela ca sa facă pui...Am citi toate condițiile pe net pentru reproducere, dar am văzut și ca sunt șanse sa se bata...ideea e ca am citit ca masculii când se reprodu elimina un fel de spuma în care sa bage icrele...al meu are spuma... poate pare imposibil dar acolo scria ca după 4 zile de la împerechere se formează spuma, iar eu îl am de 4-5 zile... poate s a împerecheat cu alți pești din petshop? Ajutor! Dau fundita

Răspuns Câştigător
| veronique122003 a răspuns:

Este posibil. Nu te impacienta...asteapta doar sa vezi ce se intampla. Unii pesti patesc asta pentru ca se imperecheaza sau poate se aduna reziduri din mancare. Asa mai patea si al meu. Totusi mai astepa cateva zile. Daca schimbi acum apa e posibil sa arunci si icrele de acolo.

2 răspunsuri:
| MariuS88c a răspuns:

S-ar putea sa se fii imperecheat cu alti pesti din pet-shop, nu te ingrijora mai asteapta cateva zile si vezi ce se intampla.

| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Hmm! Nu e nimic ciudat in acea spuma. Spuma reprezinta cuibul pe care-l face masculul spre a proteja vitoarele icre si spre a atrage o femela spre imperechere! Atentie la imperechere; femela depune icre, masculul fecundeaza icrele si are grija singur de cuibul cu icre! De aici urmeaza povestile frumoase!