| Andrei_Claudiu_1971 a întrebat:

Buna
TPU. Vreau sa imi iau pesti betta si am vazut in ani max un poachet cu
un acvariu dreptunghic,nisip, hrana si niste plante costa 109lei.
Merita? inainte vruiam sa le iau bol dar nu o sa aiba loc 2 fete si
1baiat. Ce ziceti? va rog vreau informatii despre betta. Dau funda
multumesc.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Da, merita, doar ca pestele betta e foarte pretentios la temeratura apei, are nevoie de minim 24 de grade apa, deci trebuie sa ii iei si un incalzitor, mai ales daca vrei ca femela sa intre in calduri ca sa nu o muste masculul ( daca femela nu e pregatita pentru imperechere, masculul frustrat o ataca).
Si peste beta are nevoie de cel putin 10-15 l de apa ( pentru imperechere), deci bolul era exclus.
http://www.acvarist.ro/betta-splendens-pestele-luptator-siamez
Pentru mai multe informatii

1 răspuns:
| GeorgianaVlc12 a răspuns:

Deci, in primul rand acvariul trebuie sa aiba filtru de apa, altfel pestii o sa moara in 2-3 luni. Bineinteles ca nu ai cum sa ti 3 pesti intr-un bol, nu au nisip, alge...Cel mai bine este sa iei un acvariu cu filtru de apa. Funda?