| Friday13 a întrebat:

vreau sa imi iau un hamster sau mai multi, dar am cateva intrebari :

1. Pot tine 2 hamsteri intr-o cusca dar sa fie la fel, ex sa tin 2 masculi sau 2 femele ( sa nu se bata sau ceva )

2.De la cat timp trebuie sa il iau de la 1 luna, 2, 3. ?

3.La cate zile trebuie schimbat asternutul?

4.Pot sa iau decat unul singur? Adica nu vreau sa se plictiseasca sau poate muri de singuratate?

Multumesc anticipat, dau funda happy!

Răspuns Câştigător
| Dontaskme2004 a răspuns:

Hei! Si eu am avut multi hamsteri dar acum am doar un hamster (mascul)
1. Am tinut si eu si s-au batut, deci nu. Cred ca nu vrei sa vezi plini de sange.
2. Nu conteaza, poti sa-ti iei intre 1-3 luni.
3. De cate ori este nevoie, daca miroase urat rumegusul si are alta culoare. Eu schimb odata pe luna.
4. Poti sa iei un singur hamster, nu se va plictisii daca ii iei o rotita si jucarii happy.
Funda?

1 răspuns:
| Flavius_Burtea_1978 a răspuns:

Salut, eu am hamster deci poti sa ai incredere.
1. Iti recomand sa nu cumperi 2 hamsteri de acelasi sex. Daca vrei sa fie de sex diferit, trebuie sa ii iei pe amandoi din acelasi magazin sau sa ii iei de aceeasi varsta. Daca se bat inseamna ca unul dintre ei are elementul alpha si pierde mult miors asa ca trebuie sa ii dai pe nas cu parfum pentru a elimina mirosul intr-o oare care masura.
2.Asta depinde de tine, un hamster traiesti cam 2 ani si merita sa il iei cat mai mic.
3. Talajul il poti schimba o data la 3/4 zile maxim o saptamana. Daca il ti mai mult o sa iti imputa casa. Asa am patit eu cand am plecat la mare si nu a mai avut cine sa aiba grija de ei : ))
4.Da poti sa iei decat unul, nu o sa moara ba chiar iti recomand personal sa iei doar unul. Doi vor mirosi foarte urat si vor face galagie. In plus hamsterii Siberieni sau cei de desert(nu le mai stiu denumirea) Nu se prea inteleg in aceeasi cusca daca nu sunt invatati de mici. Se pot bate foarte tare noaptea si nu are cine sa ii supravecgheze deci poate sa iti moara unul dintre ei sau chiar ambi in cel mai rau caz. Daca mai ai o intrebare legata de hamsteri iti raspund cu drag. Si destul de multe deoarece mama are un prieten veterinar si imi spune multe chestie. Sper sa te ajute, bafta!