| FyTzE a întrebat:

BUNA TPU! vreau sa imi iau unpui de rottweiler (pentru companie)dar parinti nu ma lasa!cryingspun ca la maturitate va fi agresiv dar eu nu il vreau sa ii invat sa atace j de genu ...repet il vreau de companie... iubesc rasa! cum sa ii fac sa isi scimbe parerea despre aceasta rasa?

Răspuns Câştigător
| PinkPanda a răspuns:

Explicăle că NU DEPINDE DE RASĂ ce comportament va avea câinele, am cunoscuţi care au rottweiler, şi e mai blând de cât un iepuraş. Depinde de stăpân. Dacă-l educi cu dragoste atunci nu vor fi probleme. Aceşti câini ajung agresivi în cazul în care sunt pedepsiţi, au prea puţină atenţie, sunt bătuţi sau sunt impuşi să stea în lanţ. În rest, dacă nu eşti aspru cu el şi îl iubeşti şi-i dai multă atenţie de mic va fi un prieten perfect. Povesteştele asta părinţilor, zi că ai colegi care au şi că e foarte prietenos, caută pe google informaţii despre rottweileri care să-i pună într-o lumină bună şi arată tot asta la părinţi. Văzând cât de tare vrei şi cât efort depui, probabil vor accepta. Promitele că o să ai grijă să fie blând. Sper că te-aam ajutat, bună rasă vrei. Mult succes, te pup :* Fundiţa?

3 răspunsuri:
| Cherilyn a răspuns:

Aceasta rasa de caine este una dintre cele mai agresive...
Trebuie sa fii constient de faptul ca va trebui sa dai o gramada de bani pentru un dresor foarte bun si pentru ingrijirea lui.
Chiar daca tu nu il inveti sa fie agresiv, va avea pana la urma iesiri violente, avand asta in instinct.

Nu stiu ce varsta ai, dar ar fi bine sa astepti sa fii major si apoi iti vei putea cumpara cei vrei tu fara sa depinzi de parinti happy

| ilincanae a răspuns:

Uite si eu am avut rottweiler si a trebuit sa plang ca sa-l am si nu a fost rau deloc. Depinde cum il inveti si cum ii vorbesti. e cun caine destept si invata din ton cand e certat si cand e iubit.
Singurul pericol pe care il aveau cei care intrau in curte era la picioare deoarece se trantea cu labele in sus sa-l scarpini pe burtica, nu conta daca te stia sau nu.

Sfatul meu este sa te duci cu parintii tai la un dresor sau dr. veterinar sa le spuna si lor ca este o rasa violenta doar daca il inveti asa, altfel nu o sa te creada, ti-am zis eu si sor-mea a trebuit sa plangem ca sa il avem si noroc cu fata lui de "ia-ma acasa" laughing

Succes!

| AlexandraT_4435 a răspuns:

Buna.In primul rand nu trebuie sa-ti iei un caine numai de fite, sa te dai mare gen" ia ce caine am!"..nu,daca ti-l iei trebuie sa il educi, sa il ingrijesti si de iubit nu mai zichappy..Rasa Rottweiler este intr-adevar una din cele mai agresive rase, INSA..nu totdeauna! Comportamentul cainelui depinde de cata atentie si educatie ii acorzi! Daca iti iei cainele si ii dai mancare,apa,alea alea, dar nu il educi, nu vei iesi nicaieri cu el! Ai mare grija!happy
Si despre parinti, pai arata-le niste filmulete dragute cu ce pot face rott bun, gen paza si aparare, sau cum se comporta acestia in familiehappy
Bafta!happy