| memariuta a întrebat:

Vreau sa-mi iau un catel dar nu stiu cum sa-i conving pe parinti. Mama mi-a promis ca imi i-a cand ne mutam la casa si ne-am mutat de 2 ani si tot nu mi-a luat si nici nu cred ca are de gand. Ce pot sa fac?

4 răspunsuri:
| Gropiţe a răspuns:

Cam dificil aici... Poti face niste compromisuri. Spune-le ca vei avea grija de el (ii vei da sa manance, il vei plimba, il vei peria etc). Iar daca reusesti sa ii convingi asigura-te ca vei face toate lucrurile astea. Nu-i tocmai usor, dar daca iti doresti cu adevarat reusesti. Bafta!

| ionutz15 a răspuns:

Si parintii mei erau tot asa. Dar nu i-am ascultat si intr-o zi am venit cu un catelus acasa, nu au mai avut ce face si m-au lasat sa-l tin.Insa dupa 1 an jumate a murit.Am plans foarte mult dupa ea, eram toata ziua la ea la "mormantul" facut de mine, o chema Rita, era jucausa si foarte simpatica si ma asculta intotdeauna, ii duceam flori...eram si mic atunci.Mama nu mai stia ce sa imi faca, ce sa imi spuna sau sa imi cumpere numai sa imi iau gandul de la ea. Dar a trecut si acum am alta catelusa tot asa ca ea, este foarte jucausa si ii place foarte mult sa alerge prin gradina.
Daca ai tai nu te lasa sa iti iei un catel...incearca sa ii convingi spunandu-le ca nu mai vrei cadouri de ziua ta, sau nu mai vrei bani d buzunar, sau orice altceva, la mine mergebig grin. Sper ca ti-am fost de ajutor.Succes!

| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

Atunci cind vine ziua ta ii spui ca vrei cadou un catel sau la alta sarbatoare importanta, asa fac eu mereu si se primeste! Incearca

| elena5stefania a răspuns:

Buna situatia mea a fost exact ca a ta...partea proasta ca eu stau la bloc! Pe tata la-am mai convins, dar mama in nici un caz nu.Intr-un final mi-am luat un catel(catelusa). Incerca sa le demonstrezi ca poti avea o responsabilitate, explica-le cat de mult ti-l doresti si spune-le ca este una dintre mariile tale dorinte si ca prin asta vei mult mai fericita! Incerca sa fi mai reponsabila si prin casa si asa ai grija si la comportamentul tau fata de printii tai...mai multe sfaturi id meu elenutza_stefania. K pa.