anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va spun ca m-am indragostit de pitbulli, dar am auzit ca sunt agresivi, iar din aceasta cauza parintii mei nu accepta asta. plus ca noi mai avem un bichon si le e frica de cum se va comporta cu el. Vreau orice informatie despre aceasta rasa. Sunt fata si am 16 ani (poate vi se pare ciudat ) si nu m-ar deranja nici un labrador, pentru ca am auzit ca sunt foarte iubitori cainii astia. nu stiu cum sa imi conving parintii, voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mentalitatea noastră înapoiată ii strica fericirea unui copil(adică a ta). Din cauza prostiei populare, se propaga o idee care nu e bazată nici măcar pe cel mai mic argument. Nu este adevărat ca rasa de câine pitbull e nebuna și agresiva, îți spun pentru ca am 1 femela pitbull, 1 femela boxer și 1 mascul labrador. Totul,dar absolut totul in privința comportamentului unui câine,e dresajul,adică ceea ce tu il înveți sa facă și ii dai comenzi. Dacă tu il înveți sa facă aport(sa aducă mingea după ce o arunci),atunci câinele asta va sti sa facă și asta va face. Dacă il vei învață sa execute comenzi agresive(de exemplu sa fuga după pisici și sa le niște,sau alți câini in ipostaza pisicilor),el asta va face,pentru ca asta știe. Și încă o data îți spun,câinele va fi așa cum e educat,ca și oamenii de altfel,dacă in familia ta e armonie și sunteți o familie care nu are prevalente violente,nici tu și nimeni altcineva din familia ta nu va di violent,dar in cazul unei familii de"șmecheri",se vor vedea mereu lucruri agresive și violente, de la vorbe pana la fapte, pai un copil din familia respectiva vine și îți da un cuțit in gât pentru simplul fapt ca ești mai frumoasa decât el sau alte motive de genul. Încă odată, ia-ti pitbull cu toată încrederea și învață-l numai comenzi de societate, non-violente. Sper ca ti-am fost de ajutor. Succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cainele e asa cum il cresti.