| laly007 a întrebat:

Bună tuturor! Am nevoie de putin ajutor in legatura cu câinele meu, ciobanesc german mai exact.Nu a fost invatat de mic sa meargă în lesa, el este la grădina si a avut spațiu foarte mult.Cand il scot afara trage foarte tare, cum pot sa il fac sa fie mai linistit.Mi s-a recomandat o zgarda care se strânge pe gât atunci când trage dar nu prea am o parere buna despre ea.

Răspuns Apreciat de Editori
| andraee20 a răspuns:

Zgarzile acelea nu sunt foarte bune. Eu as zice sa incepi o mini serie de "antrenamente" in casa cu recompense. Incearca pentru inceput comenzile de baza ( sezi, așteaptă), iar dupa sa il inveti cum sa mearga pe langa picior (gasesti pe Youtube multe video-uri). Eu asa am facut cu al meu si mi-a luat cam 2-3 saptamani... necesita muulta rabdare. ce sa zic. sa iti traiasca catelul si sa te bucuri de el! Pupici

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zgarda electrica, rapid si eficient happy in 2 zile il inveti, si intr-o saptamana 2 asa, ii scoti bateriile dar i-o lasi la gat, si el o sa stie ca e acolo.
Aveam un ciobanesc german la munca negru tot, si tot se ducea pe camp alerga oi, caprioare, a omorat un ied odata, si owner-ul i-a pus zgarda dinaia, a folosit-o f putin, si era pe gps pusa, cand iesea din perimetru, il corenta. N-a mai fugit de-atunci, si zgarda nu mai merge de ani de zile, dar nu se mai duce sa faca prostii.