| Gheboianu_Octavia_1995 a întrebat:

Buna tuturor, am un catel pe nume Ursu in varsta de un an si jumatate! Este in prioada aceea neplacuta din an in care pleaca foarte des de acasa! Ma gandesc ca daca ati avut si voi catel ati trecut prin asta si poate ma puteit ajuta cu cateva sfaturi. As vrea sa il invat sa stea si el legat si nu stiu cum! Doar o perioada de timp. Nu vreau sa il invat cu frica! Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| CoCoPitikA a răspuns:

Buna! Eu nu iti pot da un raspuns de mare ajutor, dar el, este fugar deoarece apare sezonul de monta. E bine sa il castrez daca nu vrei sa iti dispara de acasa, sau daca nu poti sa iti cumperi/sa iti ei, o catea, pentru a se imperechea. Daca nu vrei sa ai puii e bine sa iti sterlilizei cateaua. Dar te sfatuesc sa il castrez, astfel, nu va mai fugi de acasawinkingwinking Succes Funda?:*

| Gheboianu_Octavia_1995 explică (pentru CoCoPitikA):

Mersi am vreo 4 catele strerilizate si cred ca de asta pleaca de acasa si sta cate 5 zile pe drumuri! Ai dreptate cred ca solutia cea mai buna este castratul

7 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

La ce fel de perioada te gandesti? Care este sexul cainelui tau? Sa tii un caine legat in lant este o cruzime.Gandeste-te cum ar fi sa stai tu legata doar doua zile in lant, timp in care ti se va da doar apa si mancare si doar foarte putina atentie din partea unei persoane.Te-ai gandi in felul urmator(de fapt asa ma gandesc si eu uneori cand mai aud de caini tinuti in lant mai ales o perioada foarte indelungata de timp sau chiar toata viata):care este de fapt scopul meu daca eu sunt tinuta in lant? Ce am facut rau sau ce rau as putea face daca as iesi din aceasta "sfera"? De ce exsist daca nu am scopuri si sunt tinut "de pomana"? De ce pe ceilalti ii intereseaza doar de ei? De ce traim intr-o lume a oamenilor?
Si lista de intrebari si nedumeriri poate continua.

Ofera-i cateva gustari intre mese, mici atentii si plimba-ti cainele cel putin 1 ora pe zi(dar neaparat in pozitia "la pas" in care cainele sa-ti fie langa picior,capul,gatul,spinarea si coada sa fie in aceeasi linie,coada poate si mai jos dar nu intre picioare lipita de burta,iar urechile relaxate-aceasta postura este intalnita la cainii calmi,dar mai exact la lupii care pornesc in exploatarea hranei si a apei,care stau in spatele exemplarului dominant, iar in acest fel, lupii/cainii vor depune atat efort fizic cat si mental, adoptand un comportament mult mai calm), si vei vedea ca aceste probleme vor disparea.
Trebuie sa ii satisfaci nevoile pentru ca pana la urma este un animal care candva a fost si el salbatic.

Succes!

| Gheboianu_Octavia_1995 explică (pentru Anduta_1569):

Multumesc pentru sfaturi! Este vorba de parioada in care este in calduri si pleca des de acasa! L-am gasit de cand avea doar doua saptamani si recent l-am dus la tara pentru ca are un metru 62 daca sta in doua labe si o grutate de 56 de kg. Sa nu crezi ca nu il iubesc! Practic e viata mea! Ma salvat si de la inec! Problema este ca noi avem casa aproape de o sosea blestemata care mi-a omorat de-a lungul timpului mai multe animale! Daca si el ar avea aceeasi soarta nu stiu ce as face! Vroiam sa stiu doar daca o perioada de cateva zile pus in lant la respect lar afecta intr-un fel.

| Anduta_1569 a răspuns (pentru Gheboianu_Octavia_1995):

Daca este mascul, masculii nu intra in calduri.Acest lucru se intampla numai si numai la femele!

| Bizzle a răspuns:

Hey.
Pai nu stiu eu personal nu am auzit de aceasta perioada. LA mine la tara mai scapa cainele meu si fugea da il gaseam. Pune-i lesa strans si foarte ok si o sa se invete in lant. Daca nu vrei sati fuga. Sau fa retusuri pe unde stai sau pune-l intr-un tarc.
Succes!

| PiTbuLuL a răspuns:

Sall.Mie castrarea nu mi se pare o idee asa buna tine-l in lant si ai mei fugeau de acasa dar ei omoreau caini vecinilor sau aia depe strada si i-am bagat in lant.Cateva zile ii va fi mai greu pana se obisnuieste dupa nu va mai face taraboi.Sau du-l la imperecheat ca nu tie greu sa ii aduci o femela sa isi faca treaba.Tie ti-ar placea sa iti taie cineva alea de jos? Mai bine leagal sau dul sa se imperecheze daca nu vrei treaba ta.Sall!

| mafiotu00 a răspuns:

Tine-l in casa sau daca e murdar in lant 1 saptamana si nu o sa mai fuga eu am o catelusa de rasa ciobanesc si mergea mereu pe unde prindea dar eu am tinut-o in casa si dupa o saptamana nu a mai fugit