| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Vin cu o problema de sănătate a unui cățel al vecinului meu. Vecinul meu este un domn singur și în vârstă, are un cățeluș Cavalier king Charles care suferă de următoarele: colaps traheal, este cardiac fiind sub tratament pentru amândouă afecțiuni. Cățelușul ia vedmedin de câțiva ani, starea inimii lui fiind una bună sub tratament iar pentru colapsul traheal face aerosol și ia branhodilatatoare. De o lună de zile cățelușului i s-a umflat tare burtica, bătrânul neștiind ce se întâmplă cu animalul, l-a dus la veterinar (în comuna) iar acolo i-au depistat o ascita, i-au scos puțin lichid însă nu pot ține animalul pe o parte deoarece se "sufocă" din cauza colapsului traheal… după care am fost cu ei cu mașina la oraș însă la un cabinet mai slăbuț, doamna era sictirită și nu prea și-a făcut timp pentru cățeluș iar bătrânul a auzit din ambele părți "trebuie să îl eutanasiați"… mă repet, cățelul are 7 ani, este cel mai important pentru bătrân și eu consider ca nu ar trebui sa sărim la concluzia de a-l eutanasia… am tot citit despre ascita, dacă lichidul este eliminat, câinele mai poate trăi mult și bine. Ambele cabinete nu erau unele tocmai bune, din ambele ne-au gonit și ne-au spus să-l eutanasiem… cineva care se pricepe sau care a trecut prin asta? O părere? Vă rog, cățelul este cel mai important pentru vecinul meu. Update: tin sa menționez ca e sub tratament, ia o jumătate de pastilă de Furosemid dimineața și seara! Dau funda!

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Ce te face sa crezi ca noi cei de aici iti putem da o rezolvare cand nici cei specializati in asta n-au gasit?
,, Incapatanarea unora prelungeste chinul altora!" unde nu e minte e vai si amar pentru cei din jur...