| anonim_4396 a întrebat:

Buna,uregenttttttttttttttttttttttttt! AM O PISICA SI AM VAZUT ceva maro si mare pe gatul ei, o fi o capusa? AJUTOOOR! CE POT FACE? sa o scot?

Răspuns Câştigător
| catalinmobil a răspuns:

Buna!

Indepartarea capusei se face cu foarte mare atentie, urmarind urmatoarele etape, insa este foarte important sa consultati veterinarul.

Capusa trebuie apucata cu o penseta sau un instrument special pentru astfel de inteventii. Ea nu trebuie, in nici un caz, apucata de corp ci de cap, exact de langa pielea animalului.
trebuie sa trageti incet, constant, fara a strivi corpul insectei sau a desprinde corpul de cap.

Dupa extragerea capusei omorati-o cu alcool.

Dezinfectati locul cu alcool.

Daca exista vreun semn de infectie al zonei apelati la veterinar.

Sursa : http://www.animalutul.ro/......anie/2060/ si scuze ca m-am certat cu tine!

3 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Da indeparteaz-o sau du-te la un veterinar.

| karsivan a răspuns:

Poti pune acool sau tinctura de iod pe ea (un tampon cu spirt) sa o ametesti si o scoti cu o penseta mai usor, apoi mergi la farmacie si ia o pipeta de pisici pentru purici si capuse si pune-i, daca in urmatoarele 4-5 zile decine bleaga pisica si nu manaca du-te la veterinar ca este posibil sa aiba Babesia de la capusa, daca este ok capusa nu i-a transmis nici o boala.

| Marlena852 a răspuns:

Du-te la veterinar!