| QueenOfWeed a întrebat:

Urmează sa-mi cumpăr un pui de Ciobănesc Carpatin, cățelul are doua luni si nu are deparazitari sau vaccine făcute. Imediat după ce o sa-o iau o sa-l duc la veterinar. Totuși, am o curiozitate, la vârsta lui pot apărea complicații de la viermisori, cel mai probabil are pentru ca este ținut la țara. Sper sa am noroc.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cu adevărat acest animal este de curte si nu de apartament.
Majoritatea doritorilor de animale/pasari se gândesc numai la dorințele lor nu si la nevoile necuvântătoarelor.
Acest câine -si nu numai- are nevoie să stea 90% din timp afară. Este un chin pentru pasari si animale să fie tinute închise în casă.
Si mai ales ciobănescul tău care când va creste va ajunge cât un vitel, iar la masa va mânca un miel cu coarne si copite cu tot.

| QueenOfWeed explică (pentru anonimg):

Ciobănescul meu o sa fie ținut la curte, cât timp e mic ca sa-l tin mai mult in în casa pentru a se acomoda cu mine. Eu sunt o persoana care sta foarte mult închisă in casa si singura, pe el in schimb, il voi scoate afara regulat, acest lucru fiind bun pentru el cât si pentru mine. De mediul in care trăiește nu se pune problema pentru ca stiu cum sa ma descurc deoarece am mai avut si la mama unu si numai eu ma ocupam de el. Eu vreau sa stiu daca va fi in regula cu sănătatea

| anonimg a răspuns (pentru QueenOfWeed):

Este ok cum spui. In privinta sanatatii lui, tot medicul veterinar poate sa iti spuna cel mai bine.