| Me_6344 a întrebat:

va rog sa ma ajutati. mi-am cumparat un hamster acum 3 zile... din cate mi-a spus vanzatoarea are cam 3 saptamani...este normal sa doarma aproape toata ziua si cand se trezeste sa fie abatut, neactiv si somnoros? astept raspuns. multumesc anticipat

7 răspunsuri:
| IIII a răspuns:

Of, normal! La cât este de micuţ...Ai mei erau mari şi dormeau toată ziua. 3 săptămâni e foarte puţin. Oricum, hamsterii dorm ziua şi sunt activi noaptea.Nu ai de ce să-ţi faci griji happy

Mult succes!

| AngieT a răspuns:

Al meu doarme toata ziua iar uneori nu ma pot abtine si il mai trezesc big grin numai ca dupa ce se trezeste nu e somnoros, isi revine repede, mananca, alearga etc. iar searraaa e ca argintul viu big grin oricine orice ar spune, hamsterii sunt cele mai adorabile fiinte, n-ai cum sa nu-i iubesti. sa-ti traiasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este normal. De ce? Pentru ca hamsterii sunt in general somnorosi, animale nocturne... ziua dorm si noaptea sunt foarte activi, au chef de joaca. Daca doarme ziua inseamna chiar ca este in regula. Este normal sa fie somnoros cand se trezeste si neactiv mai ales ca este pui. Si eu am cateva cunostinte care detin asemenea animalute de companie. Sunt pur si simplu adorabile!:X
Deci sfatul meu este sa nu te ingrijorezi. Daca totusi crezi ca ai indoieli, du-te la un medic veterinar si discuta cu el despre problema ta happy dar nu cred ca este nevoie

Imi dai te rog frumi fundita?

| adiTzaa19 a răspuns:

Salut! si eu am un hamster de 2 luni, la fal face si al meu. doarme toata ziua, mananca, nu e prea activ, dar seara, tot rumegusul in imprastie in colivie. Stai linistita ca nu o sa i se intample nimic. si inca ceva ar trebui sa-i dai apa pentru ca moare daca nu-i dai. mi s-a intamplat cu 2 acum 1 an. la asta care il am i-am dat apa, si nu are nimic dar toti hamsterii sunt lenesi! funda? big grin

| TheDarkAngel a răspuns:

Este inca pui, da, mai are perioade in care nu e activ, dar, in mod normal nu chiar toata ziua. Poate este o problema de alimentatie sau alte probleme, dar trebuie sa stii ca sunt magazine de animale care nu au grija de ele foarte bine, asa ca le poti cumpara, fara sa vrei bolnave.Si apropo`...se spune inactiv, nu neactiv. happy

| iuli11 a răspuns:

Hamsterii sunt animale crepusculare, ceea ce înseamnă că le place să doarmă toată ziua și să petreacă noaptea. Poți verifica acest lucru dacă muți cușca hamsterului în dormitorul tău. Asta nu înseamnă că n-o să apuci să-ți vezi hamsterul decât noaptea. Dacă îi dai ceva bun de mâncare de fiecare dată când ajungi acasă, îl poți obișnui cu aceasta și te va aștepta zilnic.
Incearca aici poate gasesti ceva: http://www.magazinul-cu-hamsteri.ro/....../index.php

| roky26 a răspuns:

Buna! Si eu am un hamster de 1luna si toata ziua doarme, dar noaptea nu pot deloc sa dorm eu din cauza lui.Nu iti fa griji pentru asta, este normal.

Te pup