| iambusy a întrebat:

vreau sa imi iau un caine.si nu stiu ce sa imi iau.un yorkshire terrier sau un beagle si va rog sa argumentati.FUUUNDA!

Răspuns Câştigător
| SnowyLeopard a răspuns:

Nu vreau sa dau termeni complicati de pe internet, asa ca uite o explciatie mai simpla: Ambii sunt catei de apartament. Yorkshire Terrier este o rasa foarte draguta, pitica, usor de intretinut, dar este extrem de sensibila si predispusa la multe boli. In schimb, Beagle-ul este si el frumos si nu are nevoie de foarte multa miscare, daca nu ai prea mult timp sa te ocupi de el. Nu necesita cine stie ce ingrijiri costisitoare, si este mai sanatos decat un Yorkshire Terrier. Ambii sunt jucausi si afectuosi, dar depinde si asptectul: Yorkshire Terrier-ul are nevoie de pieptanare in fiecare zi daca ii lasi parul lung, si macar o data la 1-2 saptamani daca ii lasi parul scurt. Are nevoie de u ntratament mai costisitor, pe cand un Beagle are parul scurt si are nevoie de o periere o data la 2-4 saptamani pentru a-si mentine blana stralucitoare. Depinde si ce doresti tu. Dupa aspect, mie, sincer, imi place imi mult Yorkshire Terrier-ul, dar ca ingrijire si durata de viata mai lunga, pentru un rpieten si companion devotat pe viata, iti recomand un Beagle. happy

7 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau

Studiez medicina veterinara si iata ce iti recomand:

Labradorul:
Este o rasa de caini tot mai indragita si la noi in tara. Acesti caini iubesc familia si copiii si sunt usor de dresat.
El este multumit atat la casa cat si la apartament, atata timp cat ii oferi un spatiu suficient de miscare.
Media de viata

Media de viata este de 9-15 ani, dar exista cazuri in care poate trai pana in 16-17 ani.

Husky
Se intelege foarte bine cu copii sau alti caini. Aceasta rasa este indicata persoanelor care detin pentru prima data un animal de companie si care se pot acomoda nevoilor de miscare si intretinere ale cainelui.
Durata medie de viata la Husky Siberian este de 10-12 ani.
Se simte cel mai bine in ambiantele mai racoroase. Pentru a preveni declansarea unor grave probleme de sanatate, acesti caini nu trebuie lasati afara mai multe de cateva minute, in zilele calduroase.
Husky-ul siberian adult este un caine ce are o greutate corporala de 20-27 kg la mascul si de 16-22, 5 kg la femela si o inaltime la nivelul greabanului de 53-60 cm la mascul si de 51-56 cm la femela.
Durata medie de viata la Husky Siberian este de 10-12 ani.
Bulldog Francez

Bulldog-ul francez este, in general, un caine energic si afectuos, creandu-si legaturi puternice cu stapanul lui. Aceste animalute sunt caini de paza credinciosi si se bucura sa-si petreaca cat mai mult timp cu putinta alaturi de proprietarii lor. Necesarul de miscare este mediu, rasa neavand tendinta de a fi un caine foarte sportiv.
Bulldog-ul francez este un caine de companie bun, dar are tendinta de a-i merge mai bine in familiile cu membri mai maturi. El nu este intotdeauna foarte intelegator si tolerant cu poznele copiilor.
Bulldog-ii francezi adulti au o greutate corporala de circa 9-13 kg si o inaltime la nivelul greabanului de circa 27-30 cm. Exemplarele peste 13 kg sunt descalificate.
Durata medie de viata a Bulldog-ului francez este de aproximativ 9-12 ani.

Dalmatian

Dalmatianul este un caine activ, energic, bine cunoscut pentru caracterul sau protector exacerbat. Desi nu este renumit ca si caine care latra excesiv, Dalmatianul isi avertizeaza proprietarul vocal cand se apropie strainii. Rasa este, in general, dornica sa va faca pe plac, desi nu este foarte prietenoasa cu persoanele pe care nu le cunoaste si in care nu are incredere.
Aceasta rasa este intr-adevar un animal de companie adresat familiei. Se inteleg bine cu copii si alte animalute de casa, mai ales daca sunt crescuti cu acestea de mici. Aceasta rasa adora sa faca miscare si sa se mentina activa, indragind plimbarile lungi sau alergatul. Unii proprietari relateaza ca dalmatienii lor sunt foarte curajosi si le place sa exploreze.
Inaltimea la greaban este de 50-60 cm la mascul si de 50-55 cm la femela, iar greutatea situandu-se la ambele sexe in jurul a 25 kg.
Durata medie de viata a Dalmatianului este de 10-13 ani

Shar pei

Shar-pei-ul este cunoscut ca avand o personalitatea puternica si un temperament dominant, avand nevoie de un proprietar ferm si consecvent care sa-l supuna. Este foarte probabil ca el sa refuze efectuarea anumitor comenzi primite de la anumiti membri ai familiei care n-au reusit sa se impuna in fata lui. Ei tind sa fie foarte activi necesitand un antrenament corespunzator. Se bucura de libertate si se simt bine atat la tara cat si la oras, dar nu si in cusca. Shar-pei-ul isi creeaza legaturi puternice cu membrii familiei sale, dar nu sunt rezervati cu strainii. Shar-pei-ul uraste apa si va face orice ii sta in putinta sa evite apropierea de ea.
Shar-pei-ul este un caine independent si usor distant, rece, dar este si un membru al familiei protector si foarte devotat. Este una dintre rasele cel mai facil de dresat la domiciliu. Datorita naturii sale independente, Shar-pei-ul prefera sa fie singurul caine al familiei. In ciuda faptului ca este nostim si dragalas cand este pui, rasa nu este recomandata familiilor cu copii mici.
La Shar-pei-ul adult inaltimea la nivelul greabanului este de 46-51 cm, iar greutatea corporala poate ajunge pana la 18-25 kg.
Durata de viata a Shar-pei este de 10-12 ani.

Dintre beagle si yorkshire iti recomand sa-ti iei Beagle!
Beagle sunt câini simpatici, calmi, afectuoşi, foarte sociabili, curajoşi şi inteligenţi. Sunt o rasă determinată şi atentă, care necesită răbdare, supraveghere şi dresaj. Fiind câini de haită nu le place să fie lăsaţi singuri. Dacă intentionaţi să îi lăsaţi singuri perioade mari din zi, mai bine orientaţi-vă spre altă rasă sau luaţi-le un companion, un alt câine, tot Beagle sau altă rasă. Au tendinţa de a urmări mirosurile care li se par interesante şi de aceea nu este bine să fie lăsaţi liberi fără posibilitatea de a-i controla.
Se simt bine şi în apartamente, dar necesită multă mişcare zilnică, pentru ca apartamentul nu este mediul lor. Sunt foarte activi, energici şi cu o mare rezistenţă. Beagle au nevoie de mult exerciţiu, dar o curte de mărime mică spre medie le este suficientă. O plimbare zilnică le face mult bine. Blana lor scurtă nu lasă foarte mult păr, dar nici puţin, şi trebuie periaţi regulat pentru a preveni alergiile la oameni (în apartament cantitatea de păr lăsată devine repede vizibilă). Fiind genetic predispuşi spre o activitate intensă, în apartament au tendinţa de a se îngrăşa, asa că este bine să-i hrăniţi cu moderaţie şi să le asiguraţi o activitate suficientă.
Beagle sunt câini inteligenţi şi hotărâti, ceea ce face ca dresajul de mic să fie o necesitate. Altfel, pot fi foarte încăpăţânaţi şi dominatori. Nu reactionează bine la pedepse fizice, astfel încat se recomandă dresajul pe bază de recompense şi stimulente. Datorită reflexelor de câine de vânătoare, un minim de comenzi este obligatoriu a fi ştiute: Stai, Nu, Adu, Vino, Şezi. Câinele trebuie obişnuit să nu mănânce de pe jos şi să se abţină de la a cerceta tot ce i se pare interesant. Beagle au reputaţia de a-şi băga nasul şi a gusta orice, ceea ce le aduce o mulţime de necazuri. Anecdotic, se spune despre ei ca nu au sânge pentru ca în acelaşi timp să le funcţioneze nasul şi urechile, aşa ca dacă au prins un miros, devin surzi (la comenzile stăpânilor)
http://www.youtube.com/watch?v=OzQW6WobZzo&feature=fvsr

Succes si o zi placuta! :)

| Clauvdgg a răspuns:

Poi un beagle ca nu are asa mult paar! si este si mai dragut love struck

| 7Mary7 a răspuns:

Toti caine sunt frumosi dupa parerea mea, dar trebuie sa tii cont de mai multe lucruri. daca vrei un yorkshire terrier va trebui sa ai mare grija de blana lui: sa o speli, sa o perii, etc. e mai complicat si ocupa timp, iar daca esti incepator nu ti-as recomanda. un beagle cred ca ar fi mai potrivit. nu are blana atat de dificila, si pare mai jucaus! funda?

| iambusy explică:

De ce conditii are nevoie un beagle?

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru iambusy):

Are nevoie de multă mișcare și exerciții, este vioi, energic, alert. Poate fi crescut într-un apartament, dar cu condiția unui program bogat și variat de mișcare oferit zilnic. Latră mult, Insa fiind un caine care are nevoie mereu de atentia stapanului nu este o alegere fericita sa fie tinut in lant si pus sa doarma in cusca de afara.
Nevoi speciale: curte ingradita(daca stai la casa), lesa, socializare, dresaj.

| denora a răspuns:

Huskylove struck