| Flooryn a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar 2 perusi. Aveti idee cati ani traiesc?

Răspuns Câştigător
| Xenya a răspuns:

Viata unui perus este de 10 ani dar poate sa traiasca si 19ani, asta depinde si de cum este ingrijit! Cel mai batran papagal a trait 30 ani undeva prin Australia!

5 răspunsuri:
| AlinaOneDirection a răspuns:

Din ce stiu eu in jur de 7-10 ani.

| Mέℓℓ a răspuns:

Daca pentru un caine, 1 an este cat 7 ani ai unui om, in cazul perusilor proportia este putin mai mare. 1 an "perusesc" este echivalentul a 9-10 ani ai oamenilor. In primul an, proportia este chiar mai mare, pentru ca un perus de 8-9 luni este deja matur.
Un perus poate trai pana la 10 ani, dar sunt care si depasesc aceasta varsta. Iar cand moare, un perus duce cu el si o parte din stapanul sau. Da, moartea unui unei pasarele atat de mici provoaca o suferinta foarte mare pentru unii. Nu vreau sa par cinica, dar de acest aspect ar trebui tinut cont cand se doreste achizitionarea nu numai a unui perus, ci a unui animal de casa in general.

| Flooryn explică (pentru Mέℓℓ):

Ma bucuram daca iti dadeai tu cu parerea ci nu dadeai copy paste dintr-un site. Am gasit si eu articolul asta.

| Mέℓℓ a răspuns (pentru Flooryn):

Bine ca l-ai gasit. Fa ce vrei, nu ma intereseaza.happy

| Niklaus a răspuns:

Salut,
Traiesc foarte, mult cel mai batran papagal a trait in austalia si a avut aproape 30 de ani.
Minima de viata a unui perus este de 10 ani, dar pot atinge peste 20 de ani.