| E7polo a întrebat:

Buna ziua. Am cumpărat o cățelușa și am cerut pedigree la cățelușa si mi-a zis ca pedigree nu are decât tatăl.Pot sa ii scot eu pedigree? Unde pot face asta?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai nu ai ce pedigree sa scoti, odata ce numai tatal are, iar mama este probabil corciutura si nu a fost omologata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pedigree nu ai de unde să scoți, dacă nu are.

| Holiday a răspuns:

"Exista trei tipuri de certificat Pedigree: Pedigree de tip A, Pedigree de tip B si Pedigree de tip C.
Pedigree de tip A. Se inmaneaza numai exemplarelor ale caror descendenti sunt cunoscuti pe minim trei generatii.
Pedigree de tip B. Este inmanat exemplarelor care au geneologia partial cunoscuta de-a lungul a trei generatii. In dreptul genitorilor neinregistrati sau necunoscuti este mentionat „necunoscut". Descendentii acestor exemplare vor primi automat tot certificat de Pedigree de tip B, pana cand toti descendentii vor fi cunoscuti.
Pedigree de tip C. Acest tip de certificat este inmanat exemplarelor care au geneologia total necunoscuta. Certificatul de tip C se numeste si „Certificat de Tipicitate". Toti descendentii vor fi marcati ca necunoscuti in rubricile corespunzatoare.
Acest act este eliberat in urma participarii la expozitii. In functie de standardele rasei din care face parte animalul respectiv, arbitrii vor decide daca i se poate inmana sau nu un astfel de certificat."

| Brizbriz a răspuns:

Tatal are pedigree, mama, D-zeu cu mila, o corcitura de la coltul strazii, sau in orice caz cu totul alta rasa
ca altfel, ala care ti-a vandut-o ar fi scos pedigree, si ar fi vandut-o cu mult mai multi bani

deci, sa zici merci daca e sanatoasa, domestica (corciturile de anumite rase arata exact ca rasa respectiva dar sunt cam salbatice, asta se intampla in mod sigur la Rottweiler, dar si la altele) si nu e produsul unei "ferme" de puppies crescuti intr-un beci si hraniti cu laturi si care fac diverse boli, inclusiv probleme de oase si alte d'astea

| Iote a răspuns:

Nu ai cum fara sa ai pedigree-urile parintilor.
Eventual cere-l pe al tatalui si vezi ce spune veterinarul. Sau mai bine intreaba-l inainte.