| MariusDumitru922 a întrebat:

Bună ziua!

Am un Ciobănesc de Bucovina în vârstă de un an și două luni.
Este permis să îl țin pe timpul caniculei în casă unde funcționează aerul condiționat?
Mulțumesc!

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, si lor le este cald.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai pe noi ne intrebi daca ai voie sa il tii in casa la tine?

| MariusDumitru922 explică (pentru suntserios):

Cred că nu ai citit bine întrebarea. Sau faci tu pe interesantul.

| suntserios a răspuns (pentru MariusDumitru922):

Ne ai intrebat daca este permis sa il tii in casa?
De unde sa stim noi daca la tine in casa este permis sau nu sa tii catei?

ca doar nu ne intrebai daca e permis sa feresti animalul de canicula ca asta e de la sine inteles ca si animalele sufera de caldura

| gabicoo a răspuns:

Ciobanescul de Bucovina este un câine foarte rezistent. În special la frig.

Da. Îl poți aduce în casă.

| MariusDumitru922 explică (pentru gabicoo):

Mă iertați, dar sunteți cumva medic veterinar? As dori un răspuns de specializate. Nu sunt convins că trecerea bruscă de la 40 grade la 24 grade si invers este ok.

| gabicoo a răspuns (pentru MariusDumitru922):

Nu sunt medic. Sunt iubitor de animale.
Îl aduci gradual în casă. Mai întâi pe hol la 30-35°C, apoi în cameră la 25°C.
De afectat va fi afectat ca orice ființă vie. Dacă te temi îl poți lăsa afară sau doar pe hol.

| TimberWolf a răspuns:

Urca-l si in pat langa tine dar sa ii faci baie inainte!

| LisaJulie a răspuns:

Da, aceasta rasa de câini este printre cele mai puternice

| TimberWolf a răspuns (pentru LisaJulie):

Si ce treaba are asta cu caldura? se bate cu razele solare?

| LisaJulie a răspuns (pentru TimberWolf):

El întreba dacă aceasta rasa de câini rezista la aerul condiționat

| KovacsB a răspuns:

Du-te pe site-uri de medici veterinari daca vrei sfaturi de la specialisti pentru javreta ta.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Da. Pe timpul caniculei ii poti da fructe sau chiar cuburi de gheata pentru o hidratare suplimentara.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/hidratarea-animalelor-de-companie/

| GabrielOraca a răspuns:

Pai, da, cate grade ai in casa de obicei?

| Cristiiiiiiuy a răspuns:

Poți să întrebi mai bine un medic veterinar. Caută niște cabinete pe net, sună și vezi ce îți spune.