| Tothemoonandback a întrebat:

Bunaaaaaaaaa. Am nevoie de niste sfaturi. Cainele meu va implini un an in iunie, dar cand il scot la plimbare merge cum sa zic. speriat cu coada jos si urechile la fel. Se teme de masini, oameni..cum il pot face sa nu mai fie asa?

Răspuns Câştigător
| PiTbuLuL a răspuns:

Sall si eu am 2 pitbuli si un rottweiler de 1 an si ceva ai mei nu au facut asa dar oricum sa iti spun ce ar fi bine sa faci.Il lasi sa mearga pe unde vrea adica sa il ti in lesa si sa-l urmezi iar daca se teme magaiel si vezi ca nu o sa faca asa.Nu il lasa sa mearga la fiecare caine uni sunt agresiv si i-ar putea provoca rani grave.

7 răspunsuri:
| clausialin a răspuns:

Eu am un Bichon Maltez si exact ce spui tu ca face al tau la fel face si al meu, pe strada merge asa mai pe burta si cu coada intre picioare, are 1 an si 7 luni si pana la varsta asta am incercat toate posibilitatiile sa nu mai fie asa, am fost cu el la medic prima data a inceput sa ii faca niste injectii care nu au functionat, dupa i-a dat niste ulei de peste cu nu stiu ce tot pentru lucrul asta ca nu e sociabil, degeaba. Nici in ziua de azi catelul meu nu e sociabil dar asta este il iubim asa cum este. Eu sper ca al tau sa se invete cu lumea si sa fie sociabil. Bafta.

| dia733 a răspuns:

Alintă-l, când mergi cu el la plimbare, spune-i că nu se întâmplă nimica, spune-i că eşti lângă el, fă-l să se simtă bine să-i spui că-i însiguranţă şi să-i mai dai de mâncare şi să îi acoryi atenţia ta.

| vitaminastefan a răspuns:

Hmmm. M-ar fi ajutat foarte mult daca stiam rasa (de exemplu eu am labrador, era foarte "prostanaca" dar am reusit sa o schimb ).
In primul rand cainele tinde sa i-a personalitatea stapanului. In momentul in care iesi la plimbare, tine-l un pic mai strans in lesa (bine nu-l sugruma). Lasa-l sa interactioneze cu ceilalti cainii din jurul lui, in parcuri special amenajate, premiaza-l cand face ceva bine, incurajarea este foarte importanta. Probabil este asa din cauza contactului rar cu ceilalti cainii...
Succes!

| MilitaruBianca a răspuns:

Trebuie sa il duci mai intai in locuri mai retrase si din ce in ce mai expuse. De obicei merge chestia asta la catei. funda?

| tinolete a răspuns:

Va trebuii sa se obisnuiasca

| Catuna_Maria_1992 a răspuns:

Aratai ca oamenii si masinile nu sunt atat de rele cat parhappy dul intr-o masina si scoatei capul pe geam o sa se distreze de minune nu se va mai despartii de ea Iar de oamenii..incearca sa i arati ca oamenii nu musca'' daca e dragut puneti prietenii sa il mangaie DAR MAI SIGUR:JOACATE CU EL NONSTOP ALTFEL IL VEI PIERDE DE TOT PSIHIC

| Tothemoonandback explică (pentru Catuna_Maria_1992):

Nu am cum sa il pierd. Acasa e diferita, doar la plimbare face asa.