| Angelsareclosetoyou a întrebat:

Cainelui meu nu ii place apa chiar deloc si vreau sa-i tot fac baie, am mai udat-o, dar ii e frica de numai, poate asa e ea sau a fost speriata de cand era puiut. Cum sa fac sa o obisnuiesc si oare e bine sa ii fac baie fortat? Ma gandesc si la varsta, are aproape 9 ani.

8 răspunsuri:
| unprietenaproape a răspuns:

Carui animal ii place sa fie spalat? Daca o sa-l bagi in cada cu apa normal ca nu o sa stea. Pune-l in ea goala, apoi pune putina apa in jurul lui in timp ce il mangai, nu l chinui si nu turna apa pe el, ia doar atat cat iti incape intr-o mana la inceput, ai putea sa-i dai si 2-3 bobite

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Depinde de la animal, la animal..nu conteaza ca e pisica sau caine. De exemplu, pisici mele iimplace apa.
Am o intrebare, pana acum nu i-ai facut baie?
Nu are nimic daca ii faci baie fortat, dar ai GRIJA sa nu ii intre apa un ochi si urechi.

| Angelsareclosetoyou explică (pentru DenissaRoxana):

Nu i-am facut chiar baie baie...mai mult am udat-o sad

| mada225 a răspuns:

Baga-l la apa il speli repede si gata

| Jjøқεr a răspuns:

Sunt aproape 100% ca ii este frig. Vezi sa fie cald in camera unde ii faci baie (sau sa fie cald afara) si apa sa nu fie rece. Si ai grija sa nu-i dai cu apa prin urechi, pentru ca nu e bine la un caine. Si cu sampon pentru caini sa o speli doar o data pe an, pentru ca nici ala nu e bun pentru blanita ei. Si eu am un caine, de aproape 10 ani, si tremura foarte tare dupa ce ii fac baie. Il infasor intr-o patura si il pun intr-un loc caldut, stau cu el sa nu alerge prin toata casa pana isi revine si gata.
Bafta.

| 5KingAwesome a răspuns:

E mai greu cu varsta dar, nimeni nu a dovedit ca un caine batran nu poate invata trucuri noi.
Eu mi-am invatat pisica.E mai potrivit sa incerci sa-l inveti vara cand te joci cu el mai stropeste-l si dupa da-i ceva de rontaiala si de fiecare dar cu cat se unda mai mult dai bunatati mai multe(nu spun ca daca inoata sa ii dai un sac de mancare de caini ci un biscuite de caini 2 3 maxim 5 cam asa)
Pisica mea inoata in cada cand ii fac baie. Nu glumesc insa pana s-a obisnui ca doar e o pisica a cam durat toata vara dar sunt mandru c-am reusit.
Funda?

| Onlymeandmydog a răspuns:

Incearca sa o duci undeva gen : la mare sau la un rau ori lac. Apoi atrage-o sa intre in apa. Daca nu vrea ia-o de lesa si trage-o dupa tine. Multor caini incepe sa le placa apa dupa "primul scaldat in aer liber". Am si eu un caine de 5 ani si pana acum 1 an sau 2 ura apa, dar tata l-a dus la rau si a invatat sa inoate si acum incearca sa il cheme el pe tata la apa.

| raulmarginian a răspuns:

Nuprea e bine dar poti sa-i faci baie fara sa intre in apa