| MJ4everkingofpop a întrebat:

Cainii care nu sunt de rasa se pot dresa? Eu am un caine de 3 ani si nu cred ca este de rasa deoarece l-am gasit cand era mic pe strada...Pana acum l-am invatat comanda "SEZI!"(avea 1 an cand l-am invatat asta), apoi nu am mai avut timp sa il invat altceva...
Se mai poate dresa la 3 ani?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Poti incerca acest lucru, mizand pe faptul ca "maidanezii" sunt uneori cu mult mai inteligenti decat cainii de rasa.
Se stie ca ai au capacitatea de a se adapta la situatii noi, mult mai repede decat cei cu valoare chinologica.
Ca un mic sfat, incepe dresajul dupa o zi in care nu ii dai nimic de mancare, doar apa, poate ca in felul asta va fi mai ascultator.
Sper sa ai succes!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Câinii de regulă se dresează din primele luni de viață, la trei ani este mult mai dificil!
Pa, pa.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Toti cainii pot fi dresati, incepand de la 5-6 luni. Dupa un an e putin mai greu, dar pot,, prinde comenzi de baza/

| karsivan a răspuns:

De poate dresa la orice varsta si orice caine.

| adishorMS a răspuns:

Da se pot dresa
cam greu dar notiuni de baza poti sa-l inveti si la 3 ani dresajul cainilor incepe de la 6 luni bafta

| FallingLeaves a răspuns:

Cainii care nu sunt de rasa se pot dresa?
Da, normal, sunt tot caini.

Se mai poate dresa la 3 ani?
Cu muuuulta rabdare si tehnica/experienta, se poate. Ai nevoie si de vointa tongue

Succes xD

| dony89 a răspuns:

Da, se mai poate dresa la orice varsta. ca sa nu dai multi bani la o scoala de dresaj, poti cumpara o carte care te invata destul de multe, poti intra aici: www.cartedresajcanin.ro.
cere-i si un sfat avizat autorului, ca raspunde repede. succes!