| anonim_4396 a întrebat:

Cand cainele avea 8 zile a ramas fara mama, iar vecina mea l-a lasat 1-2 zile afara, in frig, cu putina mancare moale, pe care mai mult ca sigur n-a mancat-o! Astazi...ieri l-am luat la mine amenintand-o ca o sa chem protectia animalelor (ea ii mai dadea palme cand plangea, dar era un pui mic fara mama, ce naiba sa faca?) si acum pe micuta o cheama Niki si este un beagle rasa pura, superba! Dar s-a imbolnavit: noaptea scoate sunete ciudate, vomita laptele, sta cu ochii deschisi (astazi si-a deschis ochii) 1-2 ore fara sa se miste si multe altele). Eu cred ca e racita, ca nu se simte bine. I-am facut un fel de program si vreau sa stiu daca e bine ce am facut.
Ii dau de mancare odata la 2-3 ore, chiar si noaptea. Ca sa se dezvolte normal ii pun vitamine in lapte si calciu (separat). E bine? Prea mult? Prea putin?
Doarme langa patul meu pe o perna langa calorifer (imi e mai usor sa ma ocup de ea noaptea. Nu am probleme cu parintii, e camera mea, iar Niki e responsabilitatea mea). Dar nu ii face rau? E prea cald? Sau trebuie mai cald?
O dragalesc mult, dar nu o sa devina rasfatata, nu? La urma urmei, are 10 zile si e mica, are nevoie, mai ales prin ce a trecut micuta sad

Ce ar trebui sa fac ca sa devina un catelus fericit? De-abia ieri-azi is-a deschis ochii si rar e linistita cand o tin lipita de piept si vorbesc cu ea.
Dati-mi idei... idei pentru ea, ca sa-i fie mai bine. Spuneti-mi ce program ar trebui sa aiba?
Dau funda celui/celei care imi spune cum sa o ingrijesc in asa fel incat sa-i fie bine! sad

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mergi cu ea la un medic veterinar sa o consulte, el in urma consultatiei îi pune diagnostic si i ti spune si ce mincare sa i dai si cum.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Nu-i mai da calciu de oameni, o sa faca supradoza si mai rau ii face.
Du-l la veterinar, o sa-i scrie el diferite minerale (nu doar calciu, fosfor si alte tampenii), si nu trebuie mai mult de 0, 5 g la cat de mic e.
Nu-l mai tine de capul tau fara sa stii ce sa faci, du-te sa-ti zica un medic mai ales ca stranuta si altele.

| Nonzen a răspuns:

Păi veterinarul mi-a zis de acest calciu și de vitamina care este o pastilă de topit... Dar... veterinarul uneori zice doar ca să ai pe ce să dai banii.