| AndreeaDenisa0778 a întrebat:

Care ar fi o alegere mai buna. porcusorul de guineea sau hamsterul? si daca stiti cateva detalii despre fiecare.as dori sa stiu cam ce ar trebui sa fac ca ei sa se simta cat mai bine.:d Funda pentru cel mai complet si bun raspuns! love struck

Răspuns Câştigător
| RockBabe a răspuns:

Porcusorul de Guineea.

De ce?
Este un animalut ca toate celalalte, dar spre deosebire de hamster, e mult mai activ si te poti juca cu el. Hamsterul sta mult, ascuns in rumegus, si e mult mai sperios.

Ingrijire.
Nu e asade usor sa ingrijesti un Porcusor. O data la 3 zile trebuie sa ii schimbi fanul sau rumegusul unde sta, trebuie sa aiba o cusca mare si spatioasa ( cele mi indicate sunt cele de 1 metru lungime ), iar de obicei mananca: salata, mere, morcovi... ce mananca razatoarele happy. Nu trebuie sa ii faci baie, fiindca poate raci.

Un Porcusor de Guineea traieste in jur de 6 - 7 ani, daca e sanatos. Un hamster in jur de 2 - 3 ani.
Uite si cateva nume care ii s-ar potrivi unui Porcusor:
Honey, Lola, Charlie, Puffyca.

Sper ca te-am ajutatwinking

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Ii poti avea pe amandoi, daca te poti ingriji de ei!
http://www.gemon.ro/ingrijirea.htm
http://www.animalutze.com/articole/hranire-hamster.php
Pa, pa.

| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai depinde daca esti pregatita sa ai grija de nu animalut ia-ti un porcusor ca el traieste mai mult hamsterul traieste maxim 3 ani. Porcusorul de guineea are nevoie de o cusca mai mare si are nevoie de mancare care sa contin vitamina C deoarece corpul lor nu produce suficienta vitamina C. Dar eu as opta catre altceva:un iepuras pitic eu am 2 si sunt foarte multumita de ei nu trebuie sa le pui in cusca multe jucarii doar niste lemn ca au nevoie sa roada. sper ca ti-am fost de ajutor.

| crystynel23 a răspuns:

Eu le-am avut pe amandoua... (bine, nu in acelasi timp ) iar in primul rand ai grija sa nu ti dea gata insarcinati a asa mi santamplat mie cand am luat un porcusor de guineea si am fost plecat de acasa 2 zile si cand m-am intors aveam 4...

bine, acum asta nu ccconteaza, important ii ca ambii sunt draguti, amuzanti, dar mai bbine tiai lua porcusor ca e mai sigur fiindcaa e mai mare.big grin... sper ca ti-am fost de ajut-o... Funda?

| JuStKid a răspuns:

Porcusorul e mai fain, ...hamsterul are nevoie de pereche neaparat astfel moare, nu prea te poti juca cu el, este mic, si nu asa curat cum este porcusoru. porcusorul este pufos jucaus, mai mare /. parerea mea BBFTA

| SheWasHere a răspuns:

Eu ți-as recomanda un porcușor de guineea. Eu sunt la al doilea (primul a murit sad), și îmi place mult de tot de el. Este iubitor, curat, mâncăcios, adorabil :X... Este puțin pretențios în ceea ce privește mâncărica (are nevoie de patrunjel -conține vit. C- pentru ca corpul lui nu sintetizează și poate muri în lipsa excesiva a acesteia). Important este sa-i acorzi timp, sa te joci cu el...
P. S. - Daca dorești mai mult de 1, este necesar sa ii iei pe toți deodată și sa fie apropiați de vârstă, altfel se bat intre ei.
Bafta în luarea deciziei corecte! big grin

| darina0102 a răspuns:

Sincer,porcusor de guineea pentru ca este mai prietenos si mai putin fricos, te poti juca cu el, il poti pieptana sau sa-i faci bae sau sa-i confectionezi jucari + ca nu necesita atata atentie si o ingrijire atat de amanuntita!