| BAZy a întrebat:

Care este mai scump? Dar care este mai bun pentru paza? Rottweiler sau Pitbull?

Răspuns Câştigător
| Ela00x a răspuns:

Rottweiler este mai bun.
Rottweiler-ul este o rasa de caini foarte puternica cu instincte protectoare native. Rottweiler-ul este un catel usor de dresat, curajos, calm cu o personalitate puternica si devotat stapanului!
Trebuie sa ai foarte mare grija de el. Costa cam 100-200 de euro. happy

6 răspunsuri:
| Alecsyyya a răspuns:

Eu as alege Rottweiler. De ce? Pentru ca Rottweiler-ul a devenit rapid mai bine cunoscut ca si caine de paza. Plus ca este un caine extrem de protector, aparandu-si familia cu inversunare.

| OnuOnulică a răspuns:

Amandoi sunt foarte buni!

| 愛日本 a răspuns:

Rottweiler e mai bun, mai rezistent si este inteligent. Costa in jur de 200-300 euro...

| liceu a răspuns:

Rottweiler, am avut!

| kapelini a răspuns:

Specialistul în comportament canin, Călin Petre, a facut un top al celor mai buni caine de paza
1. Rottweilerul- are o mare rezistenţă la frig, este extrem de inteligent, îşi apără proprietatea şi stăpânul. Nu intra niciodată într-o casă cu Rottweiler fără acordul stăpânului!

2. Ciobănescul german - are nevoie de multă mişcare, poate face însoţire, poate lua urma, e inteligent şi afectuos cu familia.

3. Ciobănescul belgian malinois - e recomandat cunoscătorilor de comportament canin, care au mai avut câini înainte. E inteligent peste medie şi reacţionează la semnalul stăpânului, înţelege mimica şi gesturile acestuia. Dacă simte că cineva îl supără, poate reacţiona. E mai greu de controlat decât de stimulat, agresivitatea declanşându-se foarte repede.

Indicaţi în apartament

Câinii de pază cei mai recomandaţi într-un apartament sunt cei care au părul scurt, fiind mai uşor de întreţinut. Printre aceştia, Boxerul (e puternic, inteligent, ataşat de familie) şi Dobermanul (e suplu, agil, inteligent, îşi apără proprietatea şi stăpânul).

| kapelini a răspuns (pentru kapelini):

Rottweiler sau pitbull: pretul unui astfel de exemplar, rasa pura, sare lejer de 200-300E