| gabygi a întrebat:

Cat creste un hamster sau mai bine cat traieste?

Răspuns Câştigător
| iowy a răspuns:

Citeste acest articol http://www.latifa.ro/......un-hamster si http://www.animalutze.com/articole/ingrijirea-hamsterului.php! Traiesc intre 3-4 ani, depinde de conditiile in care traieste! Numai bine si sper din tot sufletul sa te bucuri de el/ea ( hamsterii sunt tare dragalasi )!

5 răspunsuri:
| adina02 a răspuns:

Al meu a trait un an.

| idragonik a răspuns:

Ei bine un hamster poate trai maxim 2 ani si un pic aprox 2 ani si 6 luni dar depinde in ce conditii il pastrezi. il pastrezi in rumegush schimbat tot la 2-3 zile traieste cat poate, ii dai de mancare si de baut corespunzator la fel. dar atentie apa chiar daca nu a terminat-o trebuie sa o schimbi la 2 zile max si doar apa de care bei tu nu orice slabaciune de la robinet ca are clor si clor egal moarte sigura ca un hamster e de 10 ori mai mic ca tine.
iar in legatura cu mancarea poti sa ii dai cereale, morcovi, frunze dar in niciun caz boabe pentru ca sunt fatale pentru rozatoare. funda? eu iti zic din experienta am un hamster pe care il iubesc ca ochii mei dar il si ingrijesc big grin

| gabygi explică (pentru idragonik):

Ce boabe sa nu-i dau si ce frunze trebuie

| idragonik a răspuns (pentru gabygi):

Boabe de toate felul (mazare, fasole etc) si frunze de varza, de morcov ca le haleshte... sa vezi ca vioi o sa fie dupa aia big grin

| gabygi explică (pentru idragonik):

Eu i-am luat de la magazin kiri kiri din ala si ii place manaca
ca am incervat sa-i dau morcov dar nu lo mancat foarte putin nu stiu dc in schimb semintele de loarea soarelui le manaca de nai vazut daca mai sti asa pentru el secrete spunemile ca sunt bine venite si mersi fain