| chels95 a întrebat:

Catelul meu s-a murdarit de ulei de masina. L-am spalat cu sampon dar nu se ia. Cum indepartez uleiul?

Răspuns Câştigător
| inginer a răspuns:

Sa nu care cumva sa folosesti benzina / diluant / alcool sau alte chestii volatile. Stii ca daca umbli cu diluant, te ia si pe tine cu ameteala, de la miros. Saracul catel e mult mai mic decat si o sa inhaleze o cantitate destul de mare de vapori de aia si se poate intoxica destul de usor. Poate sa si moara daca inhaleaza prea multi vapori. Incearca intai cu un galbenus de ou frecat cu o lingurita de sare sa ii freci bine blanita. Chiar daca nu face spuma, ai sanse mari sa curate grasimea si sa ii si faca bine la blanita. Daca tot nu merge, baga detergent de rufe (de preferinta automat, ca se clateste mai usor) sau detergent de vase si ai grija sa-l clatesti bine. Daca tot nu se duce, freaca-l bine cu o carpa uscata si moale si atat. PS. Cand il speli - fie cu ou - fie cu dteregent, freaca-l cu o carpa, nu cu mana. Asa, mizeria se lipeste de carpa, nu ramane tot in blana.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cu benzina, white spirit (diluant), alte fractiuni petroliere usoare. Incearca mai intai cu detergent, din ala pentru maini nu automatic, sa faca mai multa spuma. thinking

| M.madallina a răspuns:

Poate ar trebui sa-l tunzi pe portiunea aceea cu uleiul, daca l-ai spalat si nu se ia...

| madvideo a răspuns:

Incearca si tu o foarfeca

| hax0r a răspuns:

Toarna benzina pe el

| Rares_1833 a răspuns:

Sau diluant! In caz de nu merge mergi la un magazin de animale si intereseaza-te de acolo.