| Cookie28 a întrebat:

Cati ani traieste o pisica?

Răspuns Câştigător
| Afdsa a răspuns:

Vârsta medie de viaţă a unei pisici este de 15 ani, după 10 ani este considerată a fi batrână, dar nici o pisică nu a trăit mai mult de 30 ani.

19 răspunsuri:
| Andarock a răspuns:

Este greu sa facem un raport exact intre varsta unei pisici si cea a unui om, dupa cele mai folosite rapoarte se considera ca atunci cand o pisica are un an are aceeasi varsta ca un copil de 16 ani, o pisica care are 2 ani se considera a fi in conditii similare de dezvoltare ca o persoana de 21 de ani. Succesiv, fiecare an dupa implinirea a 2 ani de viata este echivalent cu 4 ani de viata ai unui om. Este imposibil de specificat o varsta anume dar marea majoritate a specialistilor considera ca o pisica este batrana dupa varsta de 10 ani, au existat si pisici care au trait aporape 30 de ani dar media de varsta este de 15 ani. Pisicile castrate si sterilizate au o medie mai mare de viata decat celelalte, asa cum si pisicile rezultate din imperecherea de rase diferite traiesc mai mult decat cele din rasele pure.

| Alyra a răspuns:

Cam 10-15 ani. Depinde şi cum este îngrijită. Unele pisici pot ajunge şi la 20 de ani.

| Dennys1521 a răspuns:

Pai mie mi-a trait una 14 ani, dar asta se intampla destul de rar. Normal in jur de 4-5 ani laughing dar poate trai si mai mult si mai putinstraight face

| ciresepeetno a răspuns:

Depinde.In medie intre 12-15 daca are conditii favorabile dar exista si unele pisici care au avut chiar si peste 30 de ani! Funda?

| php a răspuns:

O intrebare care nu poate obtine un raspuns sigur. La fel ca si oamenii pisicile au o varsta variata > Unii oameni traiesc 30 altii 40 altii 100 100 si ceva. Exact asa e si cu pisicile numai ca ele traiesc mult mai putinhappy eu cred ca pot trai 5-10 ani.thinking poate chiar si mai mult!happy

| Reek54 a răspuns:

12 ani chiar si mai mult.

| G30RG3 a răspuns:

O pisica traieste 14-15 ani, dar mai sunt cazuri in care traieste si 20 de ani.

| Andrewz a răspuns:

In medie 15 ani.

| alex_1645 a răspuns:

Daca o ingrijesti si ai griza de ea poate sa traiasca si 10 ani. A depinde si de rasa pisicii respective.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 15 ani... dupa 10 ani ea este considerata batrana... oricum nici o pisica nu a trait mai mult de 30 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de rasa si daca nu trec strada pe rosu... FUNDA?

Răspuns utilizator avertizat
| sasha1265 a răspuns:

Buna! In jur de 15 ani. Dar poate trai si mai mult. funda?

Alte răspunsuri
| romaniidinafaratarii a răspuns:

Este greu sa facem un raport exact intre varsta unei pisici si cea a unui om, dupa cele mai folosite rapoarte se considera ca atunci cand o pisica are un an are aceeasi varsta ca un copil de 16 ani, o pisica care are 2 ani se considera a fi in conditii similare de dezvoltare ca o persoana de 21 de ani. Succesiv, fiecare an dupa implinirea a 2 ani de viata este echivalent cu 4 ani de viata ai unui om. Este imposibil de specificat o varsta anume dar marea majoritate a specialistilor considera ca o pisica este batrana dupa varsta de 10 ani, au existat si pisici care au trait aporape 30 de ani dar media de varsta este de 15 ani. Pisicile castrate si sterilizate au o medie mai mare de viata decat celelalte, asa cum si pisicile rezultate din imperecherea de rase diferite traiesc mai mult decat cele din rasele pure.
Problema se pune cam ca la oameni:starea de sanatate, ingrijirea ce i se acorda, ereditatea...sunt factori care contribuie la prognosticuri... In general, 14-15 ani, posibil si mai mult (am cunostinte care au pisici de 20 de ani). E bine sa ii faci ceva analize dar sa eviti totusi sa o stresezi (daca poate veni medicul acasa sa ii recolteze sange si urina, ar fi super)
Cu respect din Austria.

| nynja96 a răspuns:

Intre 13 si 16 daca nu are vreo boala...

| trduity a răspuns:

Media de viata a unei pisici care traieste in exterior este de 3-5 ani, in timp ce a unei pisici crescute in interior ajunge pana la mai bine de 16 ani, si s-a demonstrat ca, in ultimii 15 ani, durata de viata medie a pisicilor aproape ca s-a dublat.
Sper ca ti-e de folos!

| MissMady a răspuns:

Daca ai grija de ea cum trebuie traieste si 14-15 ani. Eu am o cunostinta careia i-a trait pisica 20 de anilove struck. Ai grija de ea:*

| danu_4963 a răspuns:

Cam 14,15 ani traieste pisica.