| cerasela2000_7812 a întrebat:

Cati ani traieste o pisica? (fundita)!

10 răspunsuri:
| Hadley a răspuns:

Varsta medie de viata a unei pisici este de 15 ani.
Ca o curiozitate cea mai batrana pisica din lume are 39 de ani...
uite aici sit-ul despre cea mai batranapisica:
http://www.cancan.ro/......42237.html

| βʋϰβʋииʏ a răspuns:

Am avut o pisica dar na mai venit acasa de 3 ani sigh
Era un dita mai motanul
Daca il aveam acum implinea 9 ani luna viitoare sigh
Ii simt foarte mult lipsa
Deci daca ii acorzi cele necesare [iubire si atentie] poate trai si 17 ani happy

| daηă a răspuns:

Daca ai grija de ea cum trebuie traieste mult.Vecinii mei au avut o pisica de 16 ani.

| kessu a răspuns:

Depinde de cata grija ai de ea daca ai grija si o hranesti calumea cam 10-12

| aLLu17 a răspuns:

Este greu sa facem un raport exact intre varsta unei pisici sic ea a unui om, dupa cele mai folosite rapoarte se considera ca atunci cand o pisica are un an are aceeasi varsta ca un copil de 16 ani, o pisica care are 2 ani se considera a fi in conditii similare de dezvoltare ca o persoana de 21 de ani. Succesiv, fiecare an dupa implinirea a 2 ani de viata este echivalent cu 4 ani de viata ai unui om. Este imposibil de specificat o varsta anume dar marea majoritate a specialistilor considera ca o pisica este batrana dupa varsta de 10 ani, au existat si pisici care au trait aporape 30 de ani dar media de varsta este de 15 ani. Pisicile castrate si sterilizate au o medie mai mare de viata decat celelalte, asa cum si pisicile rezultate din imperecherea de rase diferite traiesc mai mult decat cele din rasele pure.

| ץtгє๓3๒гєคк๔คภςє a răspuns:

Depinde de ce rasa ai...

Funda?

| Kesi a răspuns:

O pisicuta traieste de obicei in jur de 12-14 ani, dar poate trai mai mult sau mai putin.Depinde de cum e ingrijita, sau cati ani au trait "rudele" sale. PWPlove struckhappy

| MereVerziCuPuncteGri a răspuns:

Depinde de rasa.Ele de obicei traiesc 10-15 ani

| Me_3073 a răspuns:

In jur de 10-15 ani