| Caty5 a întrebat:

Ce animal credeti ca mi sa-r potrivi, sunt o fire creativa imi plac lucrurile frumoase cu mult gust si amuzante, sunt amuzanta un pic mai inaltuta, 1, 50, si am parul mediu si ochi caprui(cel mai bun raspuns va primi, evident, fundita).

Răspuns Câştigător
| SnowBella a răspuns:

Fiecare va spune animalul care ii place... Majoritatea prefera cainii (pentru ca habar n`au cum e sa ai o pisica sau un alt animal) dar mie, de exemplu, imi plac felinele, deci iti recomand o pisica.
Bineinteles, fiecare animal de companie are avantajele si dezavantajele lui, ca sa zic asa. Un caine trebuie plimbat zilnic, de cel putin 3 ori pe zi, chiar si dimineata devreme, spre deosebire de pisici, care nu trebuie plimbate pentru ca isi fac "treaba" in ladita cu nisip. Plus ca un caine este foarte activ si nu e recomandat daca locuiesti intr-un apartament mic. Toata lumea spune ca pisiciile lasa par, dar cainii (iti spun din experienta) lasa la fel de mult. Poate nici pisica nu este animalul "perfect", dar depinde de preferintele fiecaruia.
Sa luam acum hamsterul. Ca aproape orice rozatoare, hamsterul traieste foarte putin (maxim 3 ani), ceea ce este un mare dezavantaj. Plus ca face multa galagie noaptea, pentru ca este un animal nocturn.
Papagalii ar fi buni, nu lasa par si nu fac prea multa mizerie. Nu necesita nici asa multa atentie ca patrupedele. Insa unii pot fi foarte galagiosi.
Am spus mai multe dezavantaje, dar, pana la urma toate animalele pot fi adevarati prieteni ai oamenilor (nu doar cainii, cum spun unii). Fiecare animal are ceva ce il deosebeste de restul si fiecare are o personalitate unica. Alege`ti animalul care iti place, nu pe care ti`l recomanda altii, pentru ca majoritatea il vor spune pe cel pe care il prefera.

3 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Un animal nu se potriveste cu stapanul dupa culoarea ochilor sau marimea parului!laughingconteaza stilul tau de viata,daca stai la curte sau apartament, varsta, daca ai mai avut animale etc.Deci,poti sa reformulezi intrebarea sau sa ne dai mai multe amanunte dar cel mai bine sti tu ce ti se potriveste, nu noi!winking

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

O iguana.

| Baky a răspuns:

Un catel :X