| DrugFree a întrebat:

Ce faceti TPU? Pun o intrebare : Imi dati informatii despre struti, si animale preistorice? Cine da cele mai multe ia funda cu 3 voturi

7 răspunsuri:
| Asyul95 a răspuns:

Struţul (Struthio camelus) este o pasăre care trăieşte în Africa aparţine de grupa păsărilor alergătoare, fiind cea mai mare pasăre care trăieşte în prezent pe pământ. Struţul african care trăieşte acum în deşertul Sahara a fost răspândit în trecut şi pe teritoriul Asiei de vest. Penele ca şi în unele regiuni carnea struţului fiind apreciată de om a dus la dispariţia speciei de pe teritoriul asiatic.Masculul atinge înălţimea de 210 până la 275 cm, având o greutate de 100 - 130 kg, putând atinge 150 kg, femelele sunt mai mici având înălţimea de 175 - 190 cm şi greutatea de 90 - 110 kg.
Masculul are pene albe şi negre în trecut erau foarte apreciate, pe când femela are un penaj de culoare mai spălăcită cenuşie, puii având o culoare asemănătoare ca femela. Picioarele lungi ale struţului sunt de culoare cenuşie, cenuşiu albăstrui lipsite de pene, la mascul în perioada de împerechere picioarele sunt de culoare rozacee putând fi văzute de la distanţă.
Pasărea are un gât golaş lung, capul struţului fiind mic în raport cu mărimea păsării, ochii în schimb au un diametru de 5 cm, fiind în cadrul vertebratelor terestre ochii cei mai mari.Bazinul struţului ventral (dedesubt) are simfiza pubiană (Symphysis pubica) închisă, care este un caz de excepţie la păsări.
Struţul are o musculatură a picioarelor puternic dezvoltată, ca o adaptare la alergare, atingând o viteză de 70 km/h, pe când timp de o jumătate de oră pasărea poate alerga cu o viteză de 50 km/h.
Astfel, o altă particularitate caracterstică numai struţului este faptul că, prin adaptare la fugă, pasărea are numai două degete (Didactylie) la picior, picioarele folosind şi ca o armă de temut. Degetele au gheare puternice ce ating o lungime 10 cm.
Osul pieptului (Sternum) este plat (lat. Ratis) la toate varietăţile de struţi, din care cauză pasărea are o centură scapulară dezvoltată cu oasele (Os coracoideum) şi (Clavicula).
Aripile struţului sunt relativ mari, dacă luăm în considerare că este o pasăre adaptată la alergare, care nu poate zbura, aripile fiind folosite la păstrarea echilibrului corpului în timpul alergării, sau în perioada împerecherii.
Glasul masculului poate fi auzit în perioada împerecherii, fiind asemănător cu glasul leului, pe când glasul puilor este mai melodios.

| Asyul95 a răspuns:

. Mamuţii fac parte din ordinul Proboscidea al clasei Mammalia. Originea mamuţilor, care au dat naştere elefanţilor actuali, este în Africa, procesul având loc în urmă cu circa 60 de milioane de ani.
Primele specii de mamuţi au apărut în Asia, după o migrare din Africa. S-au obişnuit la condiţiile de trai destul de grele, fiind situaţi într-o perioadă glaciară acum 80 000 de ani. Pentru a putea supravieţui, mamuţii migrau în Europa pe timp de iarnă, unde condiţiile erau ceva mai bune. Mamuţii au ajuns chiar şi în America de Nord prin istmul Bering, format acum 3 milioane de ani, pe parcursul celorlalte ere glaciare. Istmul unea America de Nord cu Asia.
Dispariţia acestor exemplare din Europa, Asia şi America de Nord se datorează mai multor factori:
Vânătoarea excesivă practicată de Neanderthalieni şi de oamenii moderni (Homo sapiens).
Încălzirea globală ce a determinat sfârşitul ultimei ere glaciare Würm acum circa 10. 000 de ani.

| dulcikaa a răspuns:

Strutul african:
Strutul African, perfect aclimatizat conditiilor din Romania, are o durata medie de viata de 70 de ani, din care aproximativ 50 de ani de fertilitate. Maturitatea este atinsa la varsta de 1 an, cand are in jur de 120 kg – din care aproximativ 45-60 kg muschi.

Familiile de struti sunt compuse din 1 mascul si 2 femele, acestea din urma depunand in medie 1 ou la 2 zile (intre 40 si 60 de oua intr-un sezon de ouat). Ouale de strut au o greutate de la 1200 g pana la 2000 g, echivalentul a 26 de oua de gaina, insa cu un nivel mai scazut de colesterol (aproape 0).

Carnea de strut este cea mai sanatoasa carne rosie disponibila pe piata, fiind o alternativa apreciata la carnea de vita si vitel datorita continutului scazut de grasimi, colesterol si calorii, dar in acelasi timp cu un nivel ridicat de proteine. Carnea se poate prepara asemeni oricarei carni rosii, fiind deosebita pe gratar.

Struti, (Struthio camelus), este o mare pasăre zbura nativ pentru Africa . Este singura specie de viaţă a acestuia de familie , Struthionidae şi ei genul , Struthio. Struţi parts ordinea Struthioniformes cu kiwi , EMU , şi alte ratite . Este distinctiv în aspectul său, cu un gât lung şi picioare şi capacitatea de a rula la viteze maxime de aproximativ 70 km / h (45 mph), viteză la sol de sus a oricărei păsări. [3] strut este mai mare specie de viaţă de pasăre şi stabileşte cea mai mare ou de orice pasăre, de viaţă (dispărută păsări elefant din Madagascar şi MOA gigant din Noua Zeelandă ouă mari).
Dieta de strut constă, în principal din materie vegetală, deşi mănâncă insecte, de asemenea. Ea trăieşte în grupuri nomade care conţin între cinci şi păsări cincizeci. Atunci când a ameninţat, strut va ascunde fie ea însăşi, prin culcat la pamant, sau va fugi. În cazul în colţuri, se pot ataca cu un şut puternic de la picioarele sale. Împerecherea modele diferă în funcţie de regiune geografică, dar masculii teritoriale lupta pentru un harem de doi la şapte femele. Aceste lupte, de obicei, doar ultimele minute, dar pot cu uşurinţă să provoace moartea prin trântind capetele lor în adversarii.
Strut este de crescătorie din întreaga lume, în special pentru penele sale, care sunt decorative şi sunt, de asemenea, folosite ca pămătufurile . pielea este folosit pentru piele produse şi carne sale comercializate comercial.
Struţi, de obicei, se cântăreşte 63 - 130 kg (140 - 290 lb), [4] [5] cu sex masculin Struţii excepţionale greutate de până la 155 kg (340 lb). Pene de bărbaţi adulţi sunt în mare parte negru, cu alb primare şi o coadă albă. Cu toate acestea, coada de o subspecie este piele de bivol . Femei şi bărbaţi tineri sunt gri-maro si alb. Capului şi gâtului, cât şi femei Struţii masculin este aproape gol, cu un strat subţire de jos . [4] [6] pielea gâtului femei şi coapse este roz gri, [6], în timp ce masculul este albastru-gri, gri sau roz dependente de subspecie.

Ghearele de pe aripi
Gâtul lung şi picioarele să păstreze capul lor 1.8 - 2.75 metri (6-9 ft) deasupra solului, şi ochii lor se spune că sunt cel mai mare dintre toate vertebrate terestre - 50 mm (2.0 in) în diametru; [7] ele pot percepe, prin urmare, animale de pradă, la o distanţă mare. Ochii sunt umbrite de lumina soarelui care se încadrează de mai sus. [8] [9]
Pielea lor este variabil colorate în funcţie de sub-specii. De sex masculin tarsometatarsus a corn plăci roşii, în timp ce femeile sunt negru. [5] picioare puternice de strut sunt unfeathered si arata pielea goale, în timp ce tarsometatarsus este acoperit cu solzi. Pasărea are doar două degete la fiecare picior (cele mai multe păsări au patru), cu unghii de pe mare, piciorul interior seamănă cu o copita . Deget de la picior exterior nu are cui. [10] Numărul redus de degetele de la picioare este o adaptare care apare la ajutor în stare de funcţionare. Struţi poate rula la 72.4 km pe ora (45 de mile per-ore) timp de până la 30 de minute. [ necesită citare ] aripi ajunge la un interval de aproximativ 2 metri (6 ft 7) [11] şi sunt folosite în afişează împerechere şi a puilor de umbra. Lipsa pene mici cârlige care bloca împreună penele buna externe ale păsărilor în zbor, şi aşa sunt moale si pufos şi servi ca izolaţie. Ei au 50-60 pene coada, iar aripile lor au 16 primar, patru alular şi 20-23 pene secundare. [5] strut lui sternul este plat, lipsit de chilă la care muşchi aripa ataşaţi la păsările care zboară. [12] cioc este plat si larg, cu un varf rotunjit. [4] Ca toate ratite , strut nu are cultură, [13] şi îi lipseşte de asemenea, o vezicii biliare . [14] Ei au trei stomacuri, iar cecul este de 71 centimetri (28 în ) de lungă. Spre deosebire de toate celelalte păsări vii, strut secreta urina separat de materiile fecale. [15] Spre deosebire de toate celelalte păsări care stochează urină şi fecale combinate în coprodeum , acestea stochează fecale din rect terminal. [15] Ei au, de asemenea unic pubian oase care sunt topită să deţină intestin lor. Spre deosebire de majoritatea păsărilor masculii au un organ copulator, care este retractabil şi 8 inch (20 cm) lungime. Lor palatului diferă de alte ratite în care sfenoid şi palatinal oasele sunt străine. [5]
La maturitate sexuală (doi la patru ani), Struţii sex masculin poate fi 1.8 - 2.8 m (5 ft 11 la 9 ft 2) în înălţime, [5] în timp ce de sex feminin Struţii gama de 1.7 - 2 m (5 ft 7 în la 6 ft 7). Pe parcursul primului an de viata, puii cresc aproximativ 25 cm (10 in) pe lună. La vârsta de un an, Struţii se cântăreşte aproximativ 45 kg (100 lb). lor durată de viaţă este de până la 40-45 ani.
Un struţ de sex feminin poate stabili propriul ei ouă, printre altele, într-un cuib comunale.
Unele analize indică faptul că strut somaleze poate fi considerată mai bine o specie completă, dar nu există un consens între experţi cu privire la acest lucru. Pomul Vieţii proiectului, Avibase şi CIO-l recunoaşte ca o specie diferită, dar Birdlife nu. Începând cu anul 2008 Birdlife.com este revizuirea împărţit propuse. [21] mtADN haplotip comparaţii sugerează că au deviat de la alte Struţii nu destul de patru Mya din cauza formării de Great Rift Valley . Hibridare cu subspecii care au evoluat southwestwards din gama sa, S. c. massaicus, se pare că a fost împiedicat de la care apar pe o scară semnificativă prin separarea ecologice, strut somaleze preferând bushland în cazul în care navighează pe mijloc-înălţime vegetaţie pentru alimente în timp ce strut Masai este, ca şi alte subspecii, un păşunat pasăre a deschis savană şi miombo habitat. [22]
Populaţia de la Rio de Oro a fost o dată separate ca spatzi Struthio camelus, deoarece porii cojii sale au fost ca o formă de lacrimă şi nu rotunde. Cu toate acestea, după cum există o variaţie considerabilă de acest personaj si nu au existat alte diferenţe între aceste păsări şi populaţiile adiacente de S. c. camelus, separarea nu mai este considerată valabilă. [23] Această populaţie a dispărut în a doua jumătate a secolului 20. Au existat rapoarte secolul 19 existenţa Struţii mici în Africa de Nord, sunt menţionate ca Levaillant strut (Struthio lui) bidactylus, dar rămâne un ipotetic nu forma susţinute de material.aceste probe.[24]
Cele mai vechi fosile de pasari, ca de strut este Palaeotis care locuiesc în apropierea stepele asiatice, [5] din Orientul Mijlociu Eocene , o pasăre de dimensiuni zbura de mijloc, care a fost iniţial considerat a fi un dropia . În afară de aceasta pasare enigmatic, record fosile de Struţii continuă cu mai multe specii din genul Struthio moderne, care sunt cunoscute de la începutul Miocen începând. În timp ce relaţia dintre specii africane este relativ simplă, un număr mare de specii asiatice de struti au fost descrise de la rămâne fragmentar, şi relaţiile lor şi modul în care acestea se referă la Struţii africane este confuz. În China , Struţii sunt cunoscute ca au devenit cale de disparitie numai în jurul sau chiar şi după sfârşitul ultimei ere glaciare , imagini de Struţii au fost găsite acolo pe ceramica preistorice şi petroglife . Există, de asemenea, înregistrări de Struţii a fi reperate pe insulele din Oceanul Indian şi atunci când au descoperit pe insula Madagascar marinarilor din secolul 18 referit la ei ca Marea Struţii, deşi acest lucru nu a fost niciodată confirmat
Masculul atinge înălțimea de 210 până la 275 cm, având o greutate de 100 - 130 kg, putând atinge 150 kg, femelele sunt mai mici având înălțimea de 175 - 190 cm și greutatea de 90 - 110 kg.
Masculul are pene albe și negre în trecut erau foarte apreciate, pe când femela are un penaj de culoare mai spălăcită cenușie, puii având o culoare asemănătoare ca femela. Picioarele lungi ale struțului sunt de culoare cenușie, cenușiu albăstrui lipsite de pene, la mascul în perioada de împerechere picioarele sunt de culoare rozacee putând fi văzute de la distanță.
Pasărea are un gât golaș lung, capul struțului fiind mic în raport cu mărimea păsării, ochii în schimb au un diametru de 5 cm, fiind în cadrul vertebratelor terestre ochii cei mai mari.

animale preistorice:
http://www.didactic.ro/......-dinozauri (aici ai un fisier de descarcat cu animale preistorice)

| Andra0037 a răspuns:

E un animal care are picioare lungi de fel

| dulcik010 a răspuns:

Da-i fundita lui dulcika
sunt informatii utile
am descarcat si eu fisierul :d
da-i funda