| BiiBiis a întrebat:

Ce inseamna petele acelea rosii de langa ochi de la bichon? Este grav? Este posibil sa fie conjctivita? Cum se trateaza?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Da, e posibil sa fie si conjunctivita, dar destul de rar. Petele din jurul ochilor bichonului sunt de fapt secretii lacrimale. Toate animalele au secretii lacrimale, singura deosebire este ca la bichoni aceasta secretie este colorata, la alte animale fiind incolora, de aia nu se vede.
Din cate am inteles eu de la veterinar, problema asta este mostenita genetic. Adica unii catei ai pete la ochi, altii nu. Din pacate nu-i poti schimba fondul genetic, deci nu poti face nimic pentru a nu mai avea.
Daca totusi ai un bichon si ii curg ochii, curata-l zilnic cu vata si apa calda sau ser fizioloc sau solutie speciala pentru ochii bichonilor. Efectul va fi acelasi, eu le-am incercat pe toate.
Totusi, e posibil sa fie si conjunctivita si pentru a fi sigura intreaba un veterinar (o consultatie e 10-15 lei).
Pe langa spalatul zilnic, ai grija sa-i tunzi parul care ii intra in ochi (pentru ca il irita si vor curge mai mult) si poti sa-i pui si unguent cu Kanamicina (de la farmacia umana) 1-2 ori pe saptamana. Asta e un fel de tratament de intretinere.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pete rosii? sau un fel de lacrimi care curg din ochisori? nu e conjunctivita, e o infectie in organism pe care 80% dintre bichoni o au. si catelusa mea are. tratamentul este foarte scump si dureaza doar vreo 2 ani. in schimb, daca cureti ochii in fiecare zi cu un sevetel umed e ok happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici o problema asa este blana in zona aceea.Am si eu bichon si am intrebat un doctor si mi-a spus ca nu este nici o problema asa au ei blana mai ales daca sunt albi swe cunoaste mai tare.

Sa-ti creasca mare si sa fie sanatos! Te pupkisskiss astept fundita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petele de pe blanita Bichonului pot fi din cauza unei infectii sau din motive genetice. Inainte de orice e bine sa intrebi veterinarul pentru sfaturi, pentru a determina cauzele. Poate fi din cauza apei pe care o bea (bogata in anumite minerale), poate fi vasul din care mananca ce permite dezvoltarea bacteriilor care duce la aparitia acestei infectii sau poate fi o problema genetica.
Totusi, e bine sa consulti medicul veterinar pentru a-ti recomanda o solutie potrivita curatirii zonei.
Si, foarte important, du-ti cainele la tuns pentru a-i scurta parul din jurul ochilor. Cu cat e mai lung, cu atat bacteriile se pot dezvolta mai bine.
Uite, aici mai gasesti informatii: http://www.animalutul.ro/caine/ingrijire/lacrimarea-excesiva-la-caini/1591/

| Faina-rea_Maria_1952 a răspuns:

Si la mine la bichon la fel, unde se linge se inroseste, nu stiu ce sa fac