| anonim_4396 a întrebat:

Ce mancare sa dau la 2 iepuri de casa.Dau funda!

Răspuns Câştigător
| CoCoPitikA a răspuns:

Buna Tavy :* Uite : Iepurele de casa este un rozator erbivor - aceasta inseamna ca regimul vegetarian este singurul potrivit pentru el. Ca iepurele sa fie sanatos si sa nu se ingrase peste masura, datorita faptului ca sunt animale lacome si mananca mai mult decat au nevoie, dieta iepurelui de casa trebuie controlata in cazul in care se constata tendinte de ingrasare.

Alimentatia iepurelui este alcatuita asadar exclusiv din vegetale - radacinoase, legume, fructe si seminte:

Radacinoase (si frunzele lor): morcov, telina, patrunjel, pastarnac, leustean, ridichi, sfecla;
Legume (numai frunzele): salata, varza, spanac, loboda, stevie;
Legume (numai fructele): fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;
Fructe: mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;
Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!)
Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.
Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).

Atentie la plantele de apartament - unele pot fi foarte toxice pentru iepure, desi el le poate considera delicatese! Sper ca te-am ajutat:* Succes:* Fundita?:*

9 răspunsuri:
| laviflower a răspuns:

E bine sa le dai alune, nuci, in general chestii tari pentru ca lor le cresc in continuu dinti si astfel ii toccesc. Poti sa le dai morcovi, varza.cam orice leguma.

| NuMaContrazice a răspuns (pentru laviflower):

Iepurii nu sunt hamsteri! Da-le macare speciala, gasesti in farmacia veterinara, daca poti sa le dai si niste fan sau iarba le-ar face foarte bine.Bagale o bucata de lemn in cusca sa roada sa-si toceasca dintii. NU exagera cu legumele ca se umfla si mor! Da-le si apa.

| DeepInDarkness a răspuns:

Salata, morcovi, papadii (mai incolo, cand apar)...

| viotedy a răspuns:

Fan,iarba vara,mere, cartofi, morcov, paine, varza.

| viotedy a răspuns:

Si daca vrei sa-ti traiasca nu le da ce ti-a scris cel caruia i-ai dat funda.alune si capsuni -rad si iepurii de asa ceva.

| LollypopMe a răspuns:

Alimentatia iepurelui este alcatuita asadar exclusiv din vegetale - radacinoase, legume, fructe si seminte:

Radacinoase (si frunzele lor): morcov, telina, patrunjel, pastarnac, leustean, ridichi, sfecla;
Legume (numai frunzele): salata, varza, spanac, loboda, stevie;
Legume (numai fructele): fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;
Fructe: mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;
Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!)
Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.
Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).

| viotedy a răspuns (pentru LollypopMe):

De unde ati copiat prostiile astea? eu cresc iepuri de la 11 ani si au mancat cartofi si coji de pepene de le-au parait falcile.

| tavy06 a răspuns (pentru viotedy):

Multumesc frumos tuturor!

| tofanlucian12 a răspuns:

Am avut cand eram mic si eu:X. pai cozi de varza si morcovi. e ceva special la ei ...sa le dai sa roada. bafta!