| AudAlbNegru a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta rasa de caini... nu mint,, nu este vopsit este Mastiff tibetan rosu http://www.google.ro/......tp?/imgres r:5, s:50&tx=118&ty=37&biw=1440&bih=809

Răspuns Câştigător
| Amyyyyyyy a răspuns:

Ce dragut eee...cu toate acestea Mastifful tibetan este un câine de pază excepţional, imens, care în trecut veghea asupra nomazilor şi mânăstirilor din platoul tibetan. Este una din cele mai vechi rase din lume, iar legendele spun că atât Ginghis Han cât şi Buddha aveau un astfel de căţel.

Câinii mastiff tibetan sunt consideraţi a fi rasă "pură" chinezească şi se găsesc foarte rar în afara Tibetului. De aceea, şi preţul la care se vând este foarte mare. De la 5.000 de yuan pentru un pui în urmă cu cinci ani, a ajuns să coste câteva milioane, în prezent.

1 răspuns:
| hagi14 a răspuns:

Fain dar cam mare!