| RockaruL a întrebat:

Ce parere aveti despre eutanasierea animalelor vagaboande?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt Impotriva eutanasiei.

Dar sunt Pentru sterilizare:
http://www.tpu.ro/......ilizarii/.

| Șttefania a răspuns:

Mi se pare o mare porcarie. Este ok la cele bolnave si cele agresive dar celelalte animale sanatoase ce au cu ele? Eu nu sunt de acord.

| cățelușa56 a răspuns:

O parere REA! Au si ele drepturi, nu? Nu-i suport pe acei oameni oare lear placea lor sa vina cineva sa-i eutanasieze? Cred ca nu! Hmmm.Saracele animalute

| simf a răspuns:

Din start, am 3 caini si 3 pisici.
eu sunt de acord cu eutanasierea animalelor fara stapan care nu sunt revendicate sau adoptate in 2 saptamani, asa cum e in lumea civilizata. dar NU INAINTE de instituirea unor amenzi drastice pentru cei care-si abandoneaza animalele, de obligativitatea sterilizarii animalelor fara potential genetic atestat. si nici inainte ca politia animalelor sa functioneze efectiv. abai astept sa vad primul roman in puscarie pentru ca a maltratat un animal.

| PikaRawrr a răspuns:

Nu sunt de acord cu asa ceva(cum sa zic eu.omorarea animalelor)

| AnaBejenaru a răspuns:

Sunt impotriva. iubesc prea mult animalele, si nu imi vine sa cred ce vor sa faca ...sunt total impotriva acestui lucru

| andreeutzaa a răspuns:

Nu sunt absolut de acord cu eutanasierea animalelor! Daca au ajuns pe strada e vina cuiva si nu pot fi omorate pentru ca in tara noastra de ratati nu exista nici macar un centru, un adapost unde pot sa fie tinuti in conditii decente si dati in adoptie! Aici la Tv a aratat aseara un documentar in care au aratat cum iau hengherii caini si pot sa zic ca uitandu-ma la imagini parem o tara de inculti mintali, fara suflet! Au ramas astia uimiti ca la noi in tara se intampla asta in plina zi si lumea nu face nimic.Romania e un infern pentru animale pentru ca e plina de oameni care sunt inculti si fara sensibilitate, care stiu doar sa ii maltrateze sau sa ii faca sa sufere pentru treburile lor(aici ma refer mai ales la cai care sunt constransi sa stea in conditii oribile si sa faca un efort foarte mare!)Sunt pur si simplu scarbita si satula sa vad ca nimeni nu are nici o initiativa sa faca ceva.Asta e numai vina oamenilor in politica care in loc sa faca din Romania un loc mai bun se uita cum se duce de rapa si cum se face de rusine in Europa! Animalele fara stapan in Romania sunt o gramada, suntem tara cu cei mai multi caini vagabonzi din Europa dupa o cercetare recenta.Asta nu se poate rezolva prin uciderea a unor vieti care s-au nascut in locul nepotrivit si nu gasesc persoane in stare si mature sa le iubeasca.Animalele nu sunt obiecte! Sunt exact ca si noi doar ca nu au voce sa se faca auziti sa ii intelegem.Este responsabilitatea noastra sa avem grija de ei!

| anutza97 a răspuns:

Ar fi foarte bine chiar daca ador animalele mi se face mila de toate oricat de rele ar fi numai ca uneori sunt o gramada pe strada si se iau dupa mine ma latra unii erau sa ma muste si de aceea dar ar fi fost mai bine sa fac adaposturi mai multe pentru caini dar asta e... daca nu te der si vrei dai si u un click aici numai daca vrei http://fripta.com/pag.php?user=anutza9711

| Ayame17 a răspuns:

Gasesc ca e foarte crud.Ar trebui ingrijite si date spre adoptie cele care se pot da si abia mai apoi, sa fie eutanasiate, dar asta doar in cazurile extreme. De asemena ar fi bine sa fie castrate si oamenii sa nu isi mai abandoneze animalele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte proasta metoda!
cu ce sunt de vina animalutele?straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cati stupizi imi voi lua dar sunt de acord!
Sunt intr-adevar multe dat fiind faptul ca sunt chinuite asa...mai bine ar fi scutite de o asemenea viata! Si, mai sunt si animalele bolnave, care sunt macinate de boala, nu se poate rezolva totul cu o injectie? Si mai exista si cele care nenorocesc oamenii pe viata, ar reprezenta un pericol public si daca nu le primeste nimeni...
Da, asa e, sunt suflete am inteles...Dar daca nu sunt frumoase, pufoase si mititele, nu se uita nici dracu` la ele. Altfel, cum ajungeau vagaboande?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord atata vreme cat sunt niste bestii turbate ce sar la atac chiar daca nu le faci nimic. in cazul asta, da, sa fie eutanasiate pentru ca sunt un pericol. daca in schimb nu fac nimica si sunt blande, le hranesc fara probleme.

| JesterRO a răspuns:

Nu am nimic cu alte animale, dar sunt prea multi!
Uneori chiar nu ai pe unde sa treci frate! Ce sa mai zic de mers pe bicicleta?
Si pe langa asta, sincer, nu e locul lor la oras, orasul e prea domestic pentru ei.
Sa-i duca pe camp, nu stiu, oriunde, nu au adaposturi...asta era problema! Ca pe un camp nu ii pot duce! Sau in afara Bucurestiului. Trebuie sa stea la gatul si picioarele noastre.

Si mai scutiti-ma "iubim animalele", ca daca le iubea cineva le lua de aici, unde stim foarte bine ca nu e bine nici pentru ei, nici pentru noi.
Cainilor nu le e mila de noi cand suntem singuri pe strada si ei sunt o haita intreaga.
Sa fim si realisti... nu zic sa-i omoram, dar e prea de tot, n-ai pe unde sa mai mergi, nu mai exista poteca fara caini la capat.
M-au tampit!

| ๔ღILoVeRaPღ๔ a răspuns:

Cum adica? saracutele animalecrying

| Nikoo_2949 a răspuns:

Mie una mie foarte mila de ele

| Nikoo_2949 a răspuns:

Eu una leas lua pe toate acasa happy