| iulia7621 a întrebat:

Ce parere aveti despre legea prin care cainii trebuie sa fie eutanasiati?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Fii sigura, ca dupa legea eutanasierii cainilor fara stapan, urmeaza o alta, care va lovi cainii cu stapan, dar si pe stapani. Nu vezi, ca ne ducem la vale, cu ideile lor tampite puse in aplicare dupa bunul lor plac? Vai, Doamne si cate vor urma, imi pare rau de tineretul acestei tari, nu au modele in viata, sunt debusolati, fac totul la intamplare...gata, uite de unde am plecat si unde am ajuns.
Sa revenim!
Realitatea este ca din 10 persoane, 9 se bucura de aceasta lege imbecila, dar nu se mai poate face nimic, din acest moment asociatiile chinologice pentru protectia cainilor fara stapan, nu mai au nicio motivatie sa existe si uite asa, usor, usor, vom fi toti desfiintati!
Eu sunt foarte trista, sunt o mare iubitoare de animale, nici nu stiu, ce sa mai zic. Sa ai o zi buna!

12 răspunsuri:
| DrugFree a răspuns:

Pai, eu sunt contra. @elena, de la caini eutanasiati, se poate trece si la balene. Eu incerc sa opresc aceasta lege, dar nu stiu cum. Daca as fii presednite, as eutanasia ceva. Pe Traian Basescu. Numai din cauza lui, caini dupa strada sunt eutanasiati, ca oamenii se cred foarte superiori. Daca vor sa faca asta, sunt criminali. Nu e corect! De ce nu eutanasiaza si betivani care pot fi mai periculosi? Ei ne sunt superiori, pentru ca ei au fost inainte de noi. Nu trebuie sa se faca diferenta intre un maidanez si un Golden Retriver. E ca si cum ai vedea un african si ai zice :,, Ce urat si neingrijit este! ". Dar si el e om.Toti caini au suflet mare, si de cele mai multe ori, au sufletul mult mai mare decat noi, oamenii, niste mutanti. Nu sunt de acord!

| LaLaura a răspuns:

Legea poate, ma repet ( am mai raspuns la o intrebare asemanatoare) dar mai am o adaugare. Nu noi, oamenii ar trebui sa luam o decizie in privinta soartei unei fiinte, nu noi le-am creat...
cainii ( lupii, au fost inaintea noasta) iar daca si-ar face treaba calumea cei cu administratia( banii pentru castrare- nu banii pentru electrocasnice de ultima ora) in 10 ani, nu ar mai fi nici un caine fara stapan, dar e mai usor sa-i omori pentru sa a fura din banii cazurilor nobile, iar daca "poporul" nu ar mai arunca cainii ( de apartament, casa) in strada ( pe motiv, ca dupa ce l-au achizitionat s-au plictisist ce acel "lucru"), ar fi si mai putin caini. nu stiu daca au o vina acei catei ca "populatie" e moarta dupa banii si nu le pasa de niste animale. iar daca oamenii nu ar mai da in acei caini vagabonti, ei nu ar mai sarii sa muste ( sunt traumatizati) dar asa e in Romania, peste tot exista centre, banii, politie pentru animale, numai noi "hai sa furam, sa ne fie nou mai bine". Na acum eu nu pot sa schimb legile, nu pot sa fac nimic, dar poate gandirea mea schimba mentalitatea celor incuiati. O zi buna

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns:

Nu sunt deloc de acord. Ar putea construi adaposturi, ar putea sa ii castreze. Dar nu, hai sa ii omoram ca e mai bine...

| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Nu-mi adum aminte sad
Mereu cand aud asta imi vine sa plang crying
N-ar trebui sa faca asa ceva.Cui nu-i convine sa ramana cainii pe strazi sa-i ia la ei acasa!
Saracutii puppy dog eyes

| ASIGURATORUL a răspuns:

Consider ca mult mai bine ar fi daca s-ar gasi solutii sa se construiasca niste adaposturi pentru toti cainii fara stapan

| einstein12 a răspuns:

De ce sa fie eutanasiati, mi se pare o porcarie adica sa distrugi creatia lui Dumnezeu

| einstein12 a răspuns:

De ce sa fie eutanasiati? Asta chiar nu ar trebui sa se intample.

| SăcsyLlamă a răspuns:

Este o crima! Nu beneficiezi daca omori un catel care, saracul, sta pe strazi. Mai bine ar oferii ajutor la astfel de animale care se afla pe sosele. Guvern Tampit = ROMANIA = R.O.M.A.N.I.A = Retardati, Obsedati, Morti, Anschilopati, Nimicuri, Impotenti, Afumati.

| RaduManole a răspuns:

Mi se pare foarte foarte nedrept, iar ei ar trebui eunatasiati doar daca sunt foarte foarte grav raniti, pentru a li se opri durereaPsad

| JustAlex13ani a răspuns:

Nu este o solutie sa omori niste fiinte nevinovate si inteligente

| ralucasweet a răspuns:

Eu cred ca nu e deloc bine sa omori un caine...adica e doar o fiinta dragalase care te inveseleste mereu cand esti trist!

| Hawaianu a răspuns:

Pai...dupa mine este o lege care ar trebui inlocuita cu una in care statul sa plateasca cate o asociatie/adapost pentru animale din fiecare judet.pana la urma la cat fura cei din parlament acest gest ar fi un model de urmat de alte tari mai slab dezvoltate