| MaRiaSmilee a întrebat:

Ce rasa de caine e cel mai inteligent?

Răspuns Câştigător
| Pufarinee a răspuns:

Uite topul
10. Câinele de cireadă australian

Nu, nu e nevoie să trăieşti în Australia pentru a întâlni această rasă. Aceşti câini cresc în general până la 13 – 20 kg. Câinii sunt cunoscuţi pentru inteligenţa lor, în special când vine vorba de aptitudinea de a fi dresati pentru a păzi cirezile de bovine (de aici vine şi numele lor, în caz că n-ai sesizat încă). Ei sunt dresaţi si pentru a fi câini "muscatori". Nu te speria, cu excepţia cazului in care dresezi acest câine să te muşte pe tine. Câinii de cireadă australieni sunt dresaţi să muşte vitele (nu prea tare) pentru a le menţine în mişcare. Aceşti câini au păzit vite încă din secolul XIX şi încă mai fac asta şi azi. Câinii de cireadă australieni sunt foarte activi şi le place să aibă o misiune.

9. Rottweiler

Cunoscuţi mai bine sub numele de "Rottie", câinii Rottweiler pot fi dresaţi greşit şi drept rezultat devin câini vicioşi, ticăloşi, care pot dobori un om. Fiind vorba de oameni, câinii Rottweiler pot cântări la fel de mult ca o femeie de statură mică; în jur de 50 kg, de fapt. Această rasă de câini e originară din Germania, dar a fost folosită în Imperiul Roman. Câinii Rottweiler sunt folosiţi uneori în poliţie, graţie fălcilor şi dinţilor puternici. "Rotti" te pot da jos! În vremurile de demult, erau folosiţi pentru a căra lemne şi alte bunuri grele la târguri şi case. Dacă vrei să dresezi un câine pentru a te proteja pe tine şi toată averea ta (preţioasă), Rottie este alegerea potrivită, bineînţeles.

8. Papillon

Această rasă de câini este probabil una din cele mai drăguţe şi inteligente. Papillonii sunt în stare să arate că lucrurile frumoase pot fi şi istete in acelaşi timp. Papillonii pot cântări până la 5 kg, minimul fiind de 1, 3 kg. Aceşti câini sunt foarte drăguţi şi au fost întotdeauna un simbol al eleganţei. În timpul Renaşterii, aceşti câini erau adoraţi la curţile regale şi de către aristocraţii timpului. Întotdeauna s-au dovedit a fi buni câini de pază, graţie auzului fin. Fă un sunet cât mai slab şi Papillonul îşi va ciuli urechile mai repede decât ai spune peşte. Se spune că regele Henry al II-lea a cheltuit coroane peste coroane pentru propriii săi câini Papillon.

7. Labrador Retriever

Aceasta este una din cele mai inteligente şi populare rase de câini din lume. Rasa Labrador Retriever este o rasă minunată care oferă multe servicii. Îşi are originea în Newfoundland şi a fost dresată să vâneze păsări de apă. Mulţi dintre aceşti câini sunt folosiţi de către poliţie pentru a adulmeca urma bombelor sau a drogurilor. Orice câine care poate fi dresat să faca acest lucru are un maxim de inteligenţă. Mulţi sunt dresaţi să-i ajute pe cei cu dizabilităţi, în special pe orbi. Labradorii pot fi învăţaţi să urmeze un om ignorând orice tip de distracţii. Labrador Retriever-ul este un câine iubitor, ascultător şi răbdător.

6. Câinele ciobănesc de Shetland

Deşi nu e unul din cei mai populari câini, Ciobănescul Shetland e un câine foarte inteligent. Unii deţinători ai acestei rase spun că aceasta e la fel de isteaţă ca omul. Ea este originară din Scoţia. Purtând o blană dublă, foarte miţoasă, Sheltie sunt folosiţi la păstoritul oilor. Atâta timp cât cainii apartinand acestei rase pot fi mari si mici ca dimensiuni, unii dintre aceşti câini sunt folosiţi pentru a alunga dăunătorii şi animalele mai mici din grădini. Câinele Ciobănesc de Shetland are un minunat simţ al auzului. Dacă apare cineva la uşa ta sau se aude o masina parcand, poţi să te aştepţi la un lătrat de la acest câine.

5. Doberman Pinscher

Această rasă de câini se afla exact în mijlocul listei. Doberman Pinscher este încă o rasă germană care intra in acest top. În trecut, aceşti câini erau dresaţi pentru a fi câini de poliţie, de supraveghere şi apărare. În anii 1800, oamenii căutau câini iubitori şi loiali, dar în acelaşi timp la fel de robuşti şi feroci la nevoie. Acesta e exact tipul în care se înscrie rasa Doberman Pinscher. Deşi pot fi dresaţi pentru a deveni feroci, mulţi dintre aceşti câini sunt foarte gentili şi docili. Unii dintre ei au fost folosiţi în spitale pentru a ajuta pacienţii în curs de terapie. Fiind un pic vicioasă din natură, totuşi poţi crede că această rasă te va proteja.

4. Golden Retriever

Golden Retriever, deşi sunt confundaţi de obicei cu Labrador Retriever, sunt de asemenea nişte câini foarte populari, care par perfecţi pentru o familie. Din trecut până în prezent, aceşti câini sunt însoţitorii oamenilor, în special ai celor ce vânează. Această rasă poate fi dresată uşor pentru a aduce înapoi păsările de apă sau vânatul. Acest caine poate să aducă vânatul nevătămat la stăpânul său. Pe lângă faptul că e un câine de vânătoare, Gold Retriever poate fi folosit drept câine de salvare, pentru a adulmeca drogurile sau în calitate de ghid. Această rasă e foarte răbdătoare, ceea ce o face cu atât mai uşor de dresat. Dacă găseşti vreodată un concurs sportiv pentru câini, online sau la televizor, fii sigur că vei vedea un Golden Retriver concurând.

3. Câinele ciobănesc german

Aceasta e una din rasele de câini despre care poţi spune că arată într-adevăr robust şi deplorabil. Înfăţişarea este absolut înşelătoare deoarece câinele ciobănesc german este una din cele mai iubitoare rase de câini din câte vei întâlni vreodată. Iubitori sau nu, aceşti câini pot fi dresaţi să facă lucruri pe care oamenii nu le pot face. Astăzi, aceşti câini sunt dresaţi de obicei pentru a fi câini de poliţie sau de salvare, şi unii dintre ei sunt capabili să lucreze chiar şi cu militarii. Aceşti câini sunt atât de inteligenţi încât Armata şi Puşcaşii marini (din SUA) au permis utilizarea lor în activităţile de dincolo de ocean. Câinii ciobăneşti germani sunt atât ascultători cât şi protectori. În trecut, câinii ciobăneşti germani au fost folosiţi ca păstori, dar astăzi sunt folosiţi pe poziţii mai înalte, ca să spunem aşa. Câinele ciobănesc german este unul dintre cei mai inteligenţi câini din lume.

2. Pudelul

Eşti surprins? Probabil nu eşti unicul. Nu, ochii tăi nu te înşală. Pudelul este numărul doi pe listă. Nu lăsa blana pufoasă, creţoasă şi albă să te induca in eroare. Această rasă de câini este absolut genială. Deşi probabil n-ai văzut niciodată, pudelii sunt folosiţi atât drept câini de vânătoare, cât şi drept câini de pază şi de salvare. Pudelul este folosit de asemenea drept câine de apă. Pudelii sunt de toate mărimile, dar chiar şi rasa Caniche Pitic (toy pudel) poate fi folosita la vânatul păsărilor. Pudelilor le place sa fie aproape de oameni şi sunt foarte protectori. Deşi aceasti caini cantaresc doar până la aproximativ 4 kg, putem spune ca au o inima mare.

1. Border Collie

Topul listei este rasa Border Collie. Acest câine pur şi simplu trăieşte pentru a munci. Deşi poate parea că doar noi, oamenii, avem o viaţă plină de munci grele, această rasă trebuie sa fie activa pentru a fi fericită. Border Collie a fost folosit drept câine de paza şi de atunci este folosit şi in calitate de câine sportiv. Rasa e cunoscută pentru agilitate, viteză şi supunere. De asemenea, este cunoscută pentru abilitatea de a învăţa repede trucuri noi. Acestor caini le place sa lucreze in apropierea ta. Collie sunt buni în special la concursurile sportive pentru câini. Îi vei vedea, în general, concurând la flyball şi jocurile cu disc.

24 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Toti caine sunt inteligenti in felul lor

| Pufarinee a răspuns:

10. Cainele de cireada australian

Un caine harnic, care se ocupa in mod traditional de turme si de cirezi. Calitatile principale sunt inteligenta exceptionala, atentia, rezistenta si loialitatea fata de proprietate si de stapani. Sunt agili, puternici, organizati, activi si fizic si mental. Partea mai putin buna e ca se plictisesc repede si mai fac si prostioare in dorinta lor de a experimenta lucruri noi.

9. Rottweiler

"Cariera" rottweiler-ilor a inceput in Germania ca tovarasi de munca. Sunt folositi in principal pe post de paznici si ca ajutor de politist. Sunt foarte curajosi, rabdatori si fideli.

8. Papillon

Sunt foarte dragalasi, datorita urechilor in forma de fluture. Sunt isteti, mai puternici decat par la prima vedere – sunt descrisi adesea ca si caini mari prinsi in niste corpuri mici. Sunt paznici de incredere ai casei si buni prieteni.

7. Labrador Retriever

E una din cele mai populare rase de caini asa-zisi "de familie". Inteligenti, afectuosi, blanzi, sunt ideali pentru familiile care au copii mici. Pot fi usor dresati, de aceea sunt folositi si pentru a ajuta batranii si persoanele cu handicap, dar si in munca de teren a politistilor.

6. Ciobanesc de Shetland

Membrii acestei rase de caine aduc si acasa spiritul protector si devotamentul cu care apara turmele. Extrem de inteligenti, se descurca in diverse situatii si invata comenzi noi cu usurinta.

5. Doberman Pinscher

Aceasta rasa nu cunoaste ce inseamna frica si de aceea, sunt foarte apreciati ca si caini de paza. Chiar daca par fiorosi, pot fi imblanziti prin dresaj si, astfel, sa devina docili si blanzi.

4. Golden Retriever

Acesti caini pot invata bine peste 200 de comenzi, sunt loiali, iubitori, atenti, ideali daca iti doresti un tovaras jucaus si de incredere.

3. Ciobanesc German

Isteti, curajosi si protectori, ciobanestii germani invata comenzile dupa numai cateva repetitii si apoi, nu trebuie sa-i dai o comanda de doua ori ca sa te asculte. Sunt folositi pentru a apara turmele, pentru paza, in politie, in cautari si misiuni de salvare si au fost antrenati de militari chiar pentru salturile cu parasuta.

2. Pudel

Usor de dresat, ascutiti la minte, cainii din rasa pudel sunt rezistenti, ascultatori si eficienti. Sunt foarte creativi si, de aceea, au fost cooptati chiar la spectacolele de circ.

1. Border Collie

Collie e pe primul loc, datorita inteligentei iesite din comun si a energiei de care da dovada. Cainii din aceasta rasa se simt cel mai bine alaturi de stapani activi, cu care se pot juca si atrena toata ziua. Din cauza trecutului de caini de turma, Collie pot deveni confuzi in preajma copiilor, care au alt ritm si nu pot fi "dirijati" la fel ca oile sau vacile.

evenso
| evenso a răspuns:

Border Collie.

http://www.acasatv.ro/......-lume.html

| DerpyXD a răspuns:

Labrador

| thalyslly a răspuns:

Akita inu
golden
labrador

| andreea171998 a răspuns:

Eu cred ca cel mai inteligent este Labrador retriever sau Golden Retriever, desi am pechinez. happy

| Iulian03 a răspuns:

Border Collie.

| Alexandru98 a răspuns:

Border Collie

| Alexaaandraaa a răspuns:

Cel mai inteligent caine este pudelul.ei sunt usor de dresat, ascutiti la minte si sunt foarte ascultatori. Pup!:*

| Flynn2001 a răspuns:

Rottwrilerul! Pudelii sunt buni de sters pe jos.

| allison20 a răspuns:

Ciobanescul german.

| MrAnonymus a răspuns:

10. Cainele de cireada australian
9. Rottweiler
8. Papillon
7. Labrador Retriever
6. Ciobanesc de Shetland
5. Doberman Pinscher
4. Golden Retriever
3. Ciobanesc German
2. Pudel
1. Border Collie

Funda?

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Border collie intelligence100%

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Eu cred ca Husky sunt cei mai destepti chiar daca nu sunt trecuti in liste de top 10 eu asa cred.Dece? Pai daca nu aveau minte nu stiua sa traga sania, ei sunt cea mai apropiata rasa de lup(lupii sunt foarte inteligenti stiti si voi) cand era ceg in Siberia ei statau langa stapan ca sai incalzeasca, erau folositi pentru a trimite mesaje prin tarmaurile inghetate, asi faceau scorburi in zapada cand era gerul mare ca sa nu le fie frig la (-98 grade).Eu asa cred.

| MrBlue a răspuns:

Golden retriever, desigur. Funda pls?

| eMiiau a răspuns:

Border Collie
Collie e pe primul loc, datorita inteligentei iesite din comun si a energiei de care da dovada. Cainii din aceasta rasa se simt cel mai bine alaturi de stapani activi, cu care se pot juca si atrena toata ziua. Din cauza trecutului de caini de turma, Collie pot deveni confuzi in preajma copiilor, care au alt ritm si nu pot fi "dirijati" la fel ca oile sau vacile.

| Alexutzudragutu2002 a răspuns:

Cel mai destept caine este cainele "Lup"!

| Pittikk a răspuns:

Canish

| MIhAIKooL a răspuns:

Border Collie

| AndreeaAndreDeea a răspuns:

Pai cel mai inteligent caine este pudelul.ei sunt usor de dresat, ascutiti la minte si sunt foarte ascultatori.

| somoiagandreea a răspuns:

Border collie

| Alexxxss a răspuns (pentru somoiagandreea):

Cauta pe un site cu licenta si o sa vezi ca Ciobanesti germani sun cei mai inteligenti

| somoiagandreea a răspuns:

E bine?

| AlexiaMaria87 a răspuns:

Borden Collie.
Este foarte inteligent, energit tot timpul, se simt bine alaturi de stapan.Si eu am avut si e intr-adevar un caine minunat. happy