| Miyukii a întrebat:

Ce stiti despre ingrijirea pisicilor?

5 răspunsuri:
| d3nisa202 a răspuns:

Cauta pe whiskas.ro, gasesti acolo tot ce iti trebuie.big grin Sper ca te-am ajutat

| Dash a răspuns:

Stiu ca nu e dificila!
Au doar nevoie de multa afectiune (pe langa mancare si toate cele).

| whatevernvm a răspuns:

Le trebuie atentie. Trebuie sa ai grija cand voi sa iasa afara, cand vor mancare, sa stii sa le interpretezi gesturile, sa le oferi timp si sa le ingrijestihappy

Nu sunt cele mai ascultatoare animale dar su singuranta sunt cele mai simpatice:X

| irinuca a răspuns:

Angel,
E important să nu te uiţi direct în ochii pisicii, ele interpretează acest gen ca o insultă sau un afront, uneori ca un atac.
Ignoră pisica şi las-o să vină la tine. Las-o să se gudure pe lângă tine şi aşteaptă să facă ea primul pas că vrea să fie mângâiată. După ce a văzut că nimeni nu-i face rău, va veni mai des la mângâiat.
Apoi, învaţ-o cu 2 mese pe zi (dacă e adultă) sau cu 3 mese pe zi (dacă e puiuţ). Spune-i mereu "Bravo!" când face ceva bine la comanda ta. Momeşte-o cu gustări pentru a o învăţa diverse trucuri.
Şi curăţă-i litiera (mă rog, partea murdară a aşternutului) în fiecare zi. Pisicile sunt animale curate şi adeseori refuză să folosească litiera dacă nu e curată.
Baftă!

| ralucutza234215_5662 a răspuns:

Pisica tinuta in casa necesita multa ingrijire deoarece isi ascute chearel si lasa par peste tot dar davca vrei poti sa o perii si sa o speli si in legatura cu stricatul lucrurilor nu iti face griji ca o poti dezvata