| Gonzales a întrebat:

Ce trebuie de stiut atunci cand ai un acvariu pentru prima oara?

Răspuns Câştigător
| Gicone a răspuns:

-sa ai filtru sau pompa
-sa nu ai obiecte naturale( pietre plante) caci putrezesc
-sa le dai de mancare dimineata, la amiaza (foarte putin) si seara
-sa le schimbi apa (pui pestii intr-un vas, si apoi cureti acvariul si le pui apa curata dar trebuie sa lasi macar 20% din apa care era)
-sa urmaresti comportamentul intre pesti, mai ales daca sunt specii diferite
-sa le oferi putina atentie!

8 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

A avea un acvariu nu e atat de usor big grin trebuie sa te hotarasti ce specii de pesti vrei sa tii, sa stii cati pesti poti introduce in acel acvariu, in functie de pesti si de capacitatea acvariului iti cumperi un filtru, (de preferinta un filtru cu carbune, marcile Sera sunt foarte bune), ai nevoie de lumina suficienta se prefera lumina alba, ai nevoie de o substanta care echilibreaza ph-ul apei si elimina clorul din apa, mie mi s-a indicat sa pun in apa cateva picaturi de verde de malachit pentru a steriliza apa, in functie de speciile de pesti iti alegi plantele, pietrisul si substratul pentru plante, este indicat sa nu folosesti pietrele colorate pe care le gasesti in magazin ci sa ceri pietre naturale.

| irinuca a răspuns:

Salut,
Inainte de toate trebuie sa te hotarasti ce vrei: acvariu cu apa sarata sau cu apa dulce?
Cele cu apa sarata sunt mai greu de intretinut, mai scumpe.
Apoi, ce pesti vrei sa tii? Mici, mari, exotici? Intotdeauna cand faci pasul asta trebuie sa stii ca ai nevoie de fapt de 2 acvarii: unul in care vor sta pestii si unul de carantina. In cel de carantina vei pune pestii pe care ii cumperi pentru a-i obisnui cu mediul si pentru a te asigura ca n-au boli care sa-ti imbolnaveasca ceilalti pesti.
Apoi, gandeste-te ce spatiu ai, gandeste-te cat buget ai pentru toate celelalte ustensile: lampa, instalatie de circulare a aerului etc.
uite, despre amenajarea unui acvariu cu apa dulce gasesti informatii aici: http://www.animalutul.ro/pesti/ingrijire/cum-se-face-un-acvariu/370/

si despre cel cu apa sarata aici: http://www.animalutul.ro/......rata/1488/
Tu decizi! :)

| Lora a răspuns:

Nu mare lucru, sa le schimbi apa, sa le dai mancare speciala si atat

| Min4 a răspuns:

Pai, eu cand am avut acvariu, am luat o pompa ca sa filtreze apa.Si ar fi dragut daca ai lua si niste plante pentru pesti...Si capac! Sa le pui capacul, pentru ca mie un peste mi-a murit din cauza ca a sarit noaptea di acvariu sad Si cam atat. Mancare sa le dai tongue

| oanecorleone a răspuns:

Http://www.acvariu.ro/......tent/15330
Aici este cam tot ce trebuie sa stii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti sa dai mancare la pesti, sa stii cand sa le schimbi apa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stii ce fel de apa le trebuie pestilor, ce specii se inteleg bine intre ele, sa le dai mancare, sa ai un acvariu de cel putin 30 de litri, [cele mai mari sunt mai bune pentru incepatori] sa nu-l ti in lumina directa a soarelui si mai sunt multe