| sunnyway a întrebat:

Ce trebuie sa stiu inainte de a-mi cumpara un caine? Este greu de ingrijit?

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna sunnyway,
Ar exista cateva lucruri pe care trebuie sa le stii despre un caine dar asta depinde si de ce rasa vrei sa iti cumperi.
In primul rand trebuie sa stii daca vrei un caine mare sau unul mai mic de statura. Daca il ti in apartament ar fi bine sa iti iei un catel mic de statura.
Urmatoarea intrebare pe care ar trebui sa ti-o pui ar fi daca ai destul timp sa il scoti afara, sa il plimbi. Sunt unii caini foarte jucausi care adora sa alerge, asa ca ar trebui sa ii scoti afara de cate ori ai ocazia. (ex. Shih-Tzu care trebuie scosi regulat la plimbare).
In cazul in care vrei un caine de rasa, ai destul timp sa il perii zilnic, sa il tunzi? (ex. Collie, Shih tzu, Bichon Maltez - bichonul are nevoie si de curatare zilnica a ochilor daca nu vrei sa apara acele pete de lacrimi).
Ar mai fi caini care nu necesita multa ingrijire (ex. Basset Hound, Bulldog, Doberman etc)

Cat despre alimentatie, cainii ar trebui hraniti cu bobite uscate sau daca vrei poti sa ii dai orez fiert.
Niciodata nu ar trebui sa administrezi cainelui prajeli, ciocolata sau orice alte alimente dulci deoarece indiferent daca sunt in cantitati mici pot aparea complicatii.
Pa, pa

5 răspunsuri:
| ynna93 a răspuns:

Pai da normal.e ca un copilas micut.trebuie sa te trezesti dimineata sa-i dai de mancare.sa-i faci curatenie.pe unde a facut mizerie, sa te mai joci cu el.sa`l iei dupa tine ca sa mai iasa si el.si tot asa.eu am un caine de doua luni.si am avut mult de munca cu el.dar tot il ador.

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Pai tu ce crezi ca trebuie sa stii inainte de ati cumpara un caine?
Este foarte simplu.Trebuie sa stii ce rasa de caine vrei pentru ca sunt 3 categori de caini:
Caini mari;
Caini medii;
Caini mici.
Si asa mai departe si acum vin rasele de caini.Pentru ca sunt foarte multe si trebuie sa stii ce caine iti iei pentru ca toti sunt diferiti.
Trebuie sa stii cu tot ce se ocupa ei, ce mananca, cum trebuie ingrijiti...
Si bineinteles ca este greu de ingrijit doar e un suflet nu e o papusa.
Pa, pa!

| iLexii a răspuns:

Nu stiu daca e greu de ingrijit. pentru ca eu am pisica :)). Banuiesc ca nu este prea greu. Trebuie sa-l scoti afara sa-si faca nevoile... Sa-i dai de mancare. Si in primele zile trebuie sa-l supraveghezi. Sa vezi cum se comporta;)). Ma rog. nu prea ma pricep. dar intra pe site-u asta : http://animale.acasa.ro/......0704.html. fundita pls? :D

| Sellena_4766 a răspuns:

Ar trebui sa te documentezi, nu iti trebuie facultate sa ai un caine, dar nici nu trebuie sa neglijezi aceasta sarcina.Cauta pe google,, cum sa ingrijesc un caine'' si sigur o sa gasesti ceva care sa te ajute. Succes!

| deutza_3778 a răspuns:

Da e greu de ingrijit.Ma-m uitat la o emisiune si un caine a distrus in 10 min o camera iar pagubele erau de 500$ iar o pisica tot in 10 min nu a facut nici o paguba.Cainele trebuie plimbat si la hrana...nici nu mai trebuie sa adaug.Mananca foarte mult si la igiena este foarta multa munca deoarece cainelui ii place sa se joace in mizerie big grin. Baftabig grin.