| powergirl a întrebat:

Ceva nu inteleg de ce toata lumea vrea fundita mai nou pe site cu ce ii foloseste? daca vrei cu adevarat sa ajuti ajuti si daca nu ai funde nu? acum ce credeti? eu dau funde doar daca raspunsul ma ajutata la ceva daca nu nu la ce folos?

Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

Ei bine asa cum iti spune si nick-ul esti o forta...pentru ca asta m-am intrebat si eu la un moment dat si nu mi-am gasit nici un raspuns care sa merite fundita... Dar nu asta conteaza ci conteaza ca TPU devine din ce in ce mai comercial, si se vinde bine pentru ca e exact de ce au nevoie tinerii din ziua de azi, doar ca din punctul meu de vedere comercializarea site-ului nu duce decat catre exterminarea lui. Trist dar pe site sunt multi cocalari, pitzipoane, emo, si tot felul de categorii sociale care in mod normal nu ar trebui sa ai genul asta de activitate. SI la un moment dat am incercat sa iau initiativa si sa incerc implementarea conceptului : "are la sfarsit sau la inceput textul cu dau fundita? atunci nu ma intereseaza intrebarea aia ", la fel de trist este ca nu foarte multa lume a gustat initiativa mea, si cred ca nimeni nu a luat-o in seama. Oricum ce sa-i faci fiecare padure isi are uscaciunile ei, asa cum fiecare loc isi are si partile lui proaste. In cazul nostru, presupun ca ti-ai dat seama ca partile proaste, sunt funditele. Ce ar fi daca "SEFII" nostri ar baga in seama treaba asta si ar anula macar o perioada daca nu definitiv funditele alea tampite? Sunt sigur ca nu s-ar strica site-ul. Lumea trebuie sa stie, si cand trebuie sa stie atunci intreaba. Asta o sa ramana atata timp cat suntem rationali. Va multumuesc celor ce ati citit raspusul meu si sper ca sa va gandit a doua oara cand aveti de gand sa puneti "dau fundita ", sau cei care raspund intrebarilor doar pentru fundita.

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

A da fundita=a aprecia un anumit raspuns, a-l premia intr-un fel.
Si toata lumea vrea fundita ca sa vada ca rasp a fost de folos.Toata lumea vrea sa fie apreciata. Si vezi cum esti? Tu dai funda doar daca iti e rasp de folos, daca nu e, de ce sa dai? Altul sa te ajute pe tine neconditionat (ca daca vrei cu adevarat sa ajuti ajuti) dar tu sa nu faci o bucurie cuiva? E ca un schimb; cineva iti spune o informatie extrem de valoroasa pentru tine (ca altfel n-ai intreba), iar tu il rasplatesti ca te-a ajutat. In fond te ajuta moca, ca din pacate funditele de pe site-ul asta nu se pot transforma in audi r8 sa zici ca ai platit o groaza pentru informatie. Omul care te ajuta, oricum o face ca sa te ajute, tu chiar iti rezolvi problema cu informatia obtinuta, el in schimb se alege cu o fundita, adica cu niste byti si atat. Tie iti foloseste efectiv ce iti spune cine iti raspunde, tu in schimb nu vrei sa-i dai nici macar niste byti care oricum nu sunt ai tai si care oricum nu-l imbogatesc pe respectivul, ci doar ii fac o bucurie de moment?
Din faptul ca ''daca vrei cu adevarat sa ajuti ajuti si daca nu ai funde" reiese ca oamenii sunt egoisti si se folosesc de ceilalti pentru a obtine funde, dar mai egoista esti tu care te folosesti de informatia oferita de cineva (poate iti da informatia respectiva dupa ce am tocit 4 ani in facultate) si nici macar nu iti dai seama cat de norocoasa esti ca a putut cineva sa te ajute...

| Ancutsa a răspuns:

Buna!

Da, asa este. Ai maree dreptate! La ce ma ajuta pe mine daca am 100 fundite sau 101? nu ma intereseaza asta, daca l-am primit chiar ma bucur ca aceea persoana a fost ajutata de mine, daca nu primesc inseamna ca nu am dat un raspuns intocmai bun.
Nici mie nu-mi plac chestiile astea " dau fundita " este normal sa dai doar daca ti se pare interesant raspunsul si daca te ajuta cu ceva. In fine.

pa-pa! :*

| Alien a răspuns:

Nu toata lumea e doar copii care vor sa ajunga expertii se bate pe fundite!
Da raspunsuri nefolositoare doar pentru a cersi o fundita!
Cu siguranta n-ai sa vezi astfel de comportament la oameni trecuti de varsta de 20 de ani!

| alexdop21 a răspuns:

@sufletzel e ok sa dai fundita, dar nu e ok sa faci reclama funditei respective. In mod normal atunci cand cineva pune o intrebare are raspunsuri, dar are raspunsuri primite si azi, si maine si mai mult timp, nu pui intrebarea si astepti pana strangi vreo 2 -3 raspunsuri si apoi dai fundita. Asta e ideea de baza. Ce spui tu e corect, dar nu cred ca e atat de tare fundita asta de ii face atata lume reclama in modul asta asa de abuziv.

| loredana2012 a răspuns:

Pe mine ma enerveaza ca sunt unii care raspund pe langa subiect si la sfarsit zic ceva de genul:"Imi dai fundita plsssss?"

| Ralucutsa a răspuns:

Daca ai multe funde poti deveni un Expert TPU
De aceea suntem toti innebuniti dupa funditzxe@ (asa le spun eu)