| AvalohAlyn a întrebat:

Cine are hamsteri? Cum ii cheama si ce sunt fata, baiat? Ce fac toata ziua hamstericii vostri?

Răspuns Câştigător
| AnonimKidd a răspuns:

Pai n-am eu, dar are sau a avut o prietena de-a mea. A avut baiat, dupa care a murit si si-a luat o fata pe care o chema Minnie parca... toata ziua dorm si seara sunt activi. De asemenea le place sa roada si au un botic cu mustati adorabil. Avea o cusca foarte draguta cu casuta, in care dormea hamsterul, iar casuta era oarecum la etaj. Se dadea pe roata. Il mai scotea si pe afara. Eu am perus big grin. Nu stiu cat te intereseaza... dar pe mine mama nu m-a lasat sa-mi iau hamster si mi-am luat perus.

| AvalohAlyn explică (pentru AnonimKidd):

Si eu am 2 perusi.Femele.La mine e cam la fel cu mama, dar la alt nivel.Nu vor sa imi ia porcusor de guineea, iepuras sau chinchilla dar hamster accepta ca am mai avut si nu e chiar atat de greu si nu miros chiar asa de urat fata de cele de mai sus.In viitor vreau sa avansez cu papagalii, sa imi iau de ala mare ''micul alexander '' sau ''marele alexander'' si poate poate ii conving sa imi ia animalutele care nu ma lasa. Oricum cu cat e un animalut mai mare cu atat e si mai costisitoare ingrijirea lui.Tu o sa ramai la perusi?smug
PS:Nici eu nu stiu cat te intereseaza ce am spus eu, dar fielaughing

| AnonimKidd a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai... am si caine, dar nu il tin la apartament, ci la casa. E chow chow big grin. Mie sincer mi-ar place mai mult un porcusor de guineea decat un hamster, dar am inteles ca miros tare nasol. Iar la apartament (adica unde stau) am un perus. Eu am papagali demult, de cand aveam vreo 4 ani cred. I-am primit cadou de la un crescator. Erau 2 nimfe un mascul si o femela. Masculul a murit, tanar. Ei bine pe-atunci nu eram noi prea priceputi cu papagalii. Apoi am cumarat o femela perus. Femela nimfa a murit. Am cumparat inca un perus mascul. Femela perus a murit si a ramas masculul. Dupa aia iar am cumparat o femela. (N-o s-o uit! A fost cea mai blanda dintre femele ). Baiatul a zburat pe geam. Apoi am cumparat un mascul perus, din nou! La ala am tinut mult! Era albastru si il luam in mana ma plimbam cu el prin casa. In fine... masculul a zburat a ramas femela. Am cumparat alt mascul si femela a murit dupa vreo 3 luni chinuita de dorul celui care a zburat pe geam. A ramas masculul, am cumparat o femela. Masculul a murit ciudat fiindca s-a ingrasat foarte mult. A ramas femela am luat alt mascul. Si amandoi au murit in aceeasi seara. Boala n-a fost fiindca toata ziua au fost activi au cantat etc. Si dupa moartea celor 2 mi-am luat doar un perus, ie Momo.Asa il cheama.

Si ce ma intrebi tu si ce raspund eu laughing
Din nou, nu stiu daca te intereseaza istoria generatiilor perusilor mei laughing.

| AvalohAlyn explică (pentru AnonimKidd):

Ba da.E funny, imi plac discutiile despre animale.Eu am avut vreo 4 hamsteri si 4-5 perusi.Acum mai am 2 perusi si viitorul hamster.Eu am avut si catel,Beagle, dar am fost nevoit sa-l dau, era prea activ pentru mine, facea ravagii in apartament si mai ales nu era obisnuit deloc cu nevoile lui personale etc etc dar era o dulce, acum mi-e dor tare de ea.Asta e. Oricum nu se prea se poate catel la apartament, dovada ai dat-o tu care il tii la casalaughingDar oricum un catel tot voi avea cand voi fi mare. Apropo, multi perusi ai mai avut:O Oricum eu stiu un lucru:toata viata voi avea animale.

Sa-ti traiasca perusul! Numai bine!

| hideaway a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu te lasă să iei porcuşor de guineea? Eu am unul de 5 ani care e băiat, nu e foarte diferit de hamster, doar că e puţin mai mare. Eu zic să îi convingi pe părinţii tăi să-ţi ia unul, trăieşte mai mult decât un hamster în plus eu am dat doar 35 de lei pe el. happy

16 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

Ai hamster? :-)

| AvalohAlyn explică (pentru maria89nic):

Imi iau unul vinerihappyAm vazut ca si tu iti iei unul.De care, sirian sau pitic?big grinEu unul pitic

| maria89nic a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai ma gandeam sa imi iau unul sirian.Dar mai mult ma gandeam la un purcelus de guineea... miros urat? mama are o problema cu mirosul deci. laughing)

| AvalohAlyn explică (pentru maria89nic):

Purcelusul de guineea cica miroase urat, eu asa am auzit dar daca ii faci curat des nu o sa mai miroase chiar asa.Si eu imi doresc un purcelus de Guineea dar nu vor parintii, spun tot asa ca miros urat, ca sunt mari si ca trebuie sa le luam cusca mare si costa cam scump.In fine.Hamsterii insa traiesc mai putin dar mi se par mult mai dulci.Ei traiesc 2 ani-2 ani jumate. Porcusorii mult mai mult.Hamsterii pitici nu prea miros.Sirienii sunt mai mari si miros.Acum ce vrea inima ta dar hamsterii pitici nu prea miros sau daca miros, miros foarte foarte putin.
Sa imi zici ce ti-ai luat.Eu ma duc vineri sa imi iau hamsterutz piticlove struck

| maria89nic a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu ma duc sambata sa ma interesez de hamsteruti, sa vad daca gasesc un hamster care sa-mi placa.dar m-am decis; iau hamster! sa inteleg ca la cel sirian trebuie sa curat cusca zilnic; ca sa nu miroasa?

| AvalohAlyn explică (pentru maria89nic):

Poate nu chiar zilnic..eu le faceam cam la 2 zile. Oricum daca ii faci curat des nu mai e asa o problema..si oricum nu miroase ca la un iepure.Dar totusi daca ii cureti cusca rar o sa se aduna mizeria si mirosulsad In general sirienii sunt putin mai mirositori ca cei pitici pentru ca sunt si mai mari, au alt metabolism, mi-a zis si vanzatoarea si am avut si eu unul.happy dar daca vrei hamster sirian si o sa ai grija de el nu e o problema.big grinDe ce vrei sirian si nu pitic?big grinCica piticii sunt la mare cautare, la modalaughingDar si sirienii sunt super draguti.Eu am avut si sirian si pitic.Acum vineri imi iau pitic. Apropo, ai Beagle? Eu am avut un catel Beagle..era foarte foarte dulcelove struck

| maria89nic a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dap,am un beagle, e inca puiut. are 5 luni.Si vreau sa imi iau un hamster sirian fiindca mie imi plac animalele mai mari, si cel pitic e cam micut pentru gustul meu (nu zic ca diferenta e mare, dar daca e ceva mai mare, pe acela il iau laughing)
Am fost azi si am vazut un hamster negru ataaaaat de dragalasss.S-a uitat la mine cu o privire atat de scumpaaa :X maine comand cele necesare de pe internet (cusca si perie) iar mancarea o iau de la pet shop.Cu ce sa il hranesc? ( e primul meu hamster si nu sunt asa experimentata). Sa ii dau si mancare speciala si legume taiate marunt? merci

| AvalohAlyn explică (pentru maria89nic):

Da.Legumele taiate marunt si mancarea speciala sunt 2 diete sa zic asa foarte bune.Eu la al meu ii dadeam foarte mult morcov ca ii placea,mar, para.Dar atentie, nu au voie citrice, ciocolata, snacksuri etc.Eu ii mai dadeau si covrigei, biscuiti dar fara prea multe arome, simpli.
Uite aici un topic de pe un forum cu exact ce sa-i dai si ce sa nu-i dai la hamster

http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 63952-Alimentatia-hamsterilor

si aici sunt diverse informatii despre hamsteri:
http://firsthamster.wordpress.com/ingrijire/hrana/

Eu le-am citit.Ti le recomand.Linkurile sunt perfect curate, nu au nimic virusat.Le-am scanat. Daca ai ceva abtineri in a le viziona.:))
Numai bine.
Sa te bucuri si sa ne anunti de hamster, poate vedem si o poza cu el.:))

| maria89nic a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sigur,o sa-i fac o mie de poze laughing Multumesc pentru linkuri, le-am citit si m-au ajutat foarte mult.Ti-ai luat hamster? Baiat/fata? Eu primesc luni cusca si peria si jucarioarele si luni seara sau marti dupa amiaza ma duc sa imi achizitionez hamsterul.In legatura cu (,) cumpararea hamsterului de la petshop am citit ca trebuie sa intreb varsta / cu ce a fost hranit si sa il tin in mana sa vad daca sta cuminte (cat de cat) laughing asa trebuie?

| AvalohAlyn explică (pentru maria89nic):

Eu imi iau saptamana viitoare, mai intai caut o cusca frumoasa, mancare, accesorii etc.Pai eu m-am uitat daca are ochii limpezi,blanita sanatoasa adica sa nu fie ciufulita, putin m-am uitat la piele sa nu aibe pielea uscata si ceva coji pe piele(ca asa au cei batrani sau bolnavi).De regula intrebi vanzatorul daca e sanatos, cate luni are, daca e fata sau baiat, te uiti la conditiile in care sunt tinuti.Eu asa am facut. Oricum nu poti sti 100% daca e bolnav sau nu sau daca e tanar sau nu.Mai ales la pitici e greu de vazut daca sunt tineri sau nu. Oricum, noi cand ne ducem ziua sa cumparam ei o sa doarma mai mult ca sigur, ca ei sunt nocturni, noaptea isi desfasoara activitatile.Si chestia cu tinutul in mana,da poti sa incerci, dar ei oricum o sa fie speriati majoritatea ca vanzatorii nu se ocupa deloc din pacate cu imblanzirea lor si mai ales e din instict pentru ei sa se apere, sa le fie frica.
Apropo, sunt o gramada de informatii pe google cu hamsteri, despre hamsteri etc.Incearca.Scrie pe google totul despre hamsteri, sau despre hamsteri, hamsteri, forumuri despre hamsteri etc.
Pe mine m-au ajutat
Nici eu nu sunt un expert in ale hamsterilor dar am avut vreo 4-5 si sper sa fi fost cat de cat fericiti, daca nu 100% macar 70%.Tot e bine

Sa ne arati pozelelaughingNumai bine.

| maria89nic a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Merci de informatii si ca iti pierzi timpul cu mine.Dar vreau ca viitorul meu pretenas` sa se simta bine in compania mea happy O sa va pun multe poze cu el laughing

| DoarEoRadu a răspuns:

Eo zic sa nu iti ei ca eu am si daca ai 2 se omoara si in plus sunt activi doar noaptea dupa 9-10