| Nutemaiholba a întrebat:

Cine are o iguana verde? funda daca imi spuneti detalii despre ea.

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Sunt destul de pretentioase.asa ca daca vrei sa traisca mult si bine trebuie sa ai un loc bine stabil si spatioshappy Mananca salata alcatuita din mai multe legume.
E foarte desteapta dar te sfatuiesc inainte sa-ti iei una nu vei mai avea cum sa scapi de ia nu e ca o pasare sa-i dai drumu, nu e ca o soparla, etc. Este o iguana care nu are cum sa traiasca daca i dai drumu asa ca trebuie sa o pastrezi.Nu uita un spatiu larg.

| Nutemaiholba explică (pentru klau95):

Are o camera aproape numai a iei in care e adevarat ca mai dorm 2 persoane dar eu cred ca se simte minunat pentru ca am un fel de orar pentru ea.in fiecare seara o tin in brate inainte sa adoarma si ii fac baie odata pe saptamanahappy

| klau95 a răspuns (pentru Nutemaiholba):

Ok e bine. Si daca ai putea sa i puii ceva de apa sa faca cand vrea baiehappy
Dar nu am inteles faza cu camera.un apartament? sau cusca/acvariu?

| Nutemaiholba explică (pentru klau95):

Nu mai are o camera numai a ei(o camera dintr-un apartament)

5 răspunsuri:
| ellena99 a răspuns:

Iguanele verzi pot fi animale de companie interesante, desi reprezinta o provocare pentru stapani, datorita longevitatii, dimensiunilor pe care le ating si necesitatilor speciale. Cea mai cunoscuta specie de iguane intalnita ca animal de companie este iguana verde – Iguana iguana. La fel ca majoritatea reptilelor, iguanele verzi sunt animale poichiloterme, avand nevoie de surse externe de caldura pentru a-si mentine si regla temperatura corpului. Sunt animale diurne si strict ierbivore.

Iguanele verzi nu sunt animale de companie ideale pentru copii. Nu sunt animale care se ingrijesc foarte usor, au necesitati speciale, nu sunt manevrabile si necesita multa atentie. Pielea lor are solzi duri, care pot zgaria chiar. De asemenea, o igiena corespunzatoare la manevrarea lor este obligatorie pentru a evita imbolnavirea atat a stapanilor cat si a iguanelor. Multi oameni nu isi dau seama cat de mari pot ajunge iguanele verzi si nici cat de mult pot trai. O iguana verde poate atinge la maturitate chiar si 2m lungime si 8kg in greutate, necesitand astfel un spatiu considerabil de mare pentru a putea trai confortabil. De asemenea, daca sunt ingrijite corespunzator, iguanele verzi pot trai chiar peste 20 de ani!

Iguanele verzi sunt excelente cataratoare si isi vor exersa aceasta abilitate oriunde le va fi posibil sa se agate cu ghearele. Sunt inotatoare eficiente, ajutandu-se de coada pentru propulsare si au nevoie de un habitat in care umiditatea sa atinga 70-80%. Imblanzirea iguanelor verzi este un proces relativ inelungat si greoi, iar o iguana neimblanzita, speriata sau in suferinta va musca puternic (au dinti ascutiti si falci masive) sau va lovi cu coada.

| Nutemaiholba explică (pentru ellena99):

Eu tot o pastrez pentru ca e draguta si m-am obisnuit cu ea