| BicutsBia2011 a întrebat:

Cine imi zice status si "poezii" despre prietenie?
Cele mai multe si mai frumoase au Fundaa

7 răspunsuri:
| AnaAmalia31 a răspuns:

1.Prietenia este ca relatia dintre mana si ochi, cand mana se raneste, ochii plang, iar cand ochii plang, mana sterge lacrimile!
2.Intr-o zi se intalnesc DRAGOSTEA SI PRIETENIA
DRAGOSTEA intreaba PRIETENIA : daca eu sunt, u ce rost mai ai?
PRIETENIA raspunde : ca sa aduc un zambet unde tu ai lasat o lacrima...
3. Prietenia care s-a sfarsit nu a existat niciodata.
4.Cand cel mai bun prieten te paraseste, nu plange! Inchide-ti lacrimile in cel mai ascuns colt al inimii, numit UITARE!
5. Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nu si despre cei vechi
6. Nu merge in spatele meu, s-ar putea sa nu te conduc bine. Nu merge in fata mea, s-ar putea sa nu te urmez.mergi alaturi de mine si fi prietenul meu!
7. Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca
stapaneste toate bunurile lumii. A avea un prieten este mai vital decat a avea un inger.
8. Lumea in care ma invart, ma ispiti mereu, Si poate voi da gresi din nou, eu nu fur inimi, Le primesc cadou!- Din 10 prieteni, sti ca 5 sunt falsi, Iar daca apare o problema, inca 3 fac pasi, De obicei ii citesti rapid, Pe cei care iti zambesc si
de fapt nu te inghit.Asta e despre prietenii care sa fie CLAR! Te-au lasat odata si sunt gata sa o faca iar

Funda? big grin

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cel neprihănit arată prietenului său calea cea bună, dar calea celor răi îi duce în rătăcire.
Proverbe 12:26

Nu te împrieteni cu omul mânios şi nu te însoţi cu omul iute la mânie,
ca nu cumva să te deprinzi cu cărările lui şi să-ţi ajungă o cursă pentru suflet.
Proverbe 22:24-25
cum poate sta împreună lumina cu întunericul?
2 Corinteni 6:14

Iubiţi-vă unii pe alţii cu o dragoste frăţească. În cinste, fiecare să dea întâietate altuia.
Romani 12:10

Ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel.
Luca 6:31

| ynculpatu a răspuns:

Citate despre prietenie :
Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. – Octavian Paler
Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca stapaneste toate bunurile lumii. – Aristotel
A avea un prieten este mai vital decat a avea un inger. – Nichita Stanescu
Prietenii mei nu sunt multi, dar sunt nenumarati. – Nichita Stanescu
Placerea adevarata este de a sta cu cineva la masa. – Antoine de Saint-Exupery
Prietenia este, in primul rand, pacea reciproca si zborul spiritului pe deasupra amanuntelor vulgare. – Antoine de Saint-Exupery
Ospitalitatea, curtoazia si prietenia sunt intalniri ale omului in om. – Antoine de Saint Exupery
Nu prea stiu de ce-ti scriu. Simt ca am mare nevoie de o prietenie carea sa-i incredintez nimicurile ce mi se intampla. Poate ca-mi scriu chiar mie. – Antoine de Saint Exupery
Nimic, niciodata, nu va inlocui pe camaradul pierdut. Caci nu pot fi creati vechi camarazi. – Antoine de Saint Exupery
Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim. Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Cumpara lucruri gata facute de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. – Antoine de Saint Exupery
Nu are nicio noima sa cersesti prietenia. – Antoine de Saint Exupery
Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine. – Abraham Lincoln
Prietenia nu rezista nici un jigniri, nici in infrangeri. Ea moare. – Titu Maiorescu
Prietenul nu iubeste prietenul, ci obiectivul prieteniei. – Platon
Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi. – Oscar Wilde
Prietenia este egalitate armonioasa. – Pitagora
Prietenia inseamna a fi frate si sora, doua suflete ce se ating fara sa se confunde, doua degete ale aceleiasi maini. – Victor Hugo
Prietenia este inchisoarea sufletului de buna voie in trup strain. – Dimitrie Cantemir
E mai rusinos sa nu ai incredere intr-un prieten decat sa fii inselat de el. – Arthur Schopenhauer
E bine sa te induiosezi de nenorocirea prietenilor tai, dar mai bine este sa le vii in ajutor. – Voltaire
Virtutea este fundamentul amicitiei; pentru a o pastra nu este nevoie decat de caritatea reciproca. Aceasta este simpla si nu are nevoie de farduri, nu cere nimic din cele exterioare. Si daca ea gaseste multe avantaje fara a le cauta (caci cine ar putea enumera foloasele si farmecele prieteniei?), caritatea n-are nevoie de stimuli exteriori, este multumita de ea insasi, ea este pentru sine un pinten si o recompensa. – Francesco Petrarca
Acordul felului de a gandi naste prietenia. – Democritus
Frecventarea prietenilor sa-ti fie ca o scoala si convorbirea cu ei, invatatura. Fa-ti din prietenul tau un invatator si uneste prin el foloasele intructiei cu placerea conversatiei. – Baltasar Gracian
Alaturi de un prieten adevarat este cu neputinta sa ajungi la neznadejde. – Honore de Balzac
Prietenia indoieste bucuriile si injumatateste necazurile. – Francis Bacon
Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri. – Aristotel
Tine-ti prietenii aproape, iar dusmanii – si mai aproape. – Sun Tzu

| LimonadaXd a răspuns:

Prietenia noastra a ineceput cu un simplu ''Buna'', sh se v-a sfarshii o data cu lumea in care traim`!
Omul fara prietenie, e un nimeni`!
Prietenia exista de cand lumea`!
Daca nu exista prietenie, tu nu mai erai acum, aici.
Prietenii adevaratzi nu lasa o mica minciuna sa intervina intre ei`!
Prietenia adevarata nu se vede`! Se traieshte`!
Uita-te la noi. pe cine vream sa pacalim. ''Priatenia'' asta dintre noi. s-a sfarsit o data cu a ta minciuna`!
Pana sh copii de gradinita stiu ce este prietenia`!

| Tanea154 a răspuns:

Incep usor prin`a-mi-aduce`aminte
De vremea cand erai o fetita cuminte
Si ne jucam sotron,in fiecare zi
Si cand n`aveam ce face,scriam si poezii

Acum te ocupi sa ma minti ca la carte
ti-a fost jena sa`mi spui c`ai sentimente`aparte
M`ai ai tupeu sa spui ca`ti sunt chiar ca o sora
Dar tu,tu pentru mine n`ai timp decat vre`o ora

Iar el,baiatul ala, n-are nimic in cap
Am incercat sa te scap, n`am ce sa-ti fac

Tu ai 15 ani copila,si te distrugi de`acum
Si eu ce vina am,nu vreau sa mi`o asum
Am auzit ca ma minti,dar vezi tot am aflat
Ca te`ai impacat cu el, si e pacat
Ca a pornit pe 23, el e deja barbat
Tu ce poti sa-i oferi,vrea doar sa te bage`n pat
Mai sunt fete asa,dar au baiat cuminte
Al tau e depravat,si in plus te mai si minte
Parintii tai plang,ca`i minti si ca`te-ascunzi
Ca mintea aia goala,de lacrimi o inunzi
Dar ce`l mai mult ma doare,ca tu n`ai fost in stare
Sa fi sincera o clipa,sa`mi raspunzi la-ntrebare
Ce rost mai are,spune ce rost sa fie?
Sa mai vorbesc,sa m`ai plang pentru tine?
Eu aici pun punct,nu vreau sa te stresez
Am gasit alta fata,sa stii ca meditez
Are si ea prieten,tot c`am de varsta lui
Dar e o diferenta,el o alinta "pui"
Si e de treaba stii,nu are rost sa mint
N`am nimic impotriva,el stie de alint
In timp ce`al tau ti-ar da si una ca sa stii
Oricat ai implora,El nu te va iubii.

Tot ce spun
Sa tii minte acum
Nu are rost sa-ti ceri iertare
Sa stii ca prea tare doare
Sunt ultimele cuvinte de la mine
Nu mai vreau sa am un prieten ca tine
Sufletul ma doare
Zici ca sunt in inchisoare
Inima imi plinge
Iar tu rizi si ti-e bine
Falsa prietenie...
Tot ce-a fost bun
Mai tii minte-acum
Mîine vei uita
Ca am fost prietena ta
Falsa prietenie
Toata durerea am strins-o in mine
Rizi ca ti-e bine
Prieten tradator
Azi mi-ai zimbit mie
Mîine ma omori
Mi-am luat lectia vietii
Dar totusi imi lipsesti
Nu te uiti in urma
Prea mindra esti
Ma faci sa sufer
Imi joci pe nervi
Falsa prietena ce esti.

Prieteni sunt ca o mica floare
Care se face mare...
Prieteni sunt ca o stea care
cade in pustiu...

Prieteni sunt o parte din tine
Si din viata ta...
Prieteni sunt o lume in care doar tu poti trai

Odata poate o sa pleci
Si atunci zilele de vara
Vor fi cu soare, insa reci,
Iar ziua o lunga seara.
Cand tu esti trista,
E trist sufletu meu,
Esti oprecum o usa inchisa,
dar sti ca iti este greu.
Lumea este de viata plina
Cand ochi tai imi zambesc,
Iar acum iti spun din inima:
Oameni ca tine nu gasesc.
Tu esti cea care ai facut
Apa din zapada de uitare
Si singura ceai putut
S-alungi tristetea mea cea mare!
Pentru mine, in special,
esti in bezna ca o lumina
Si nu doar
Prietena mea cea mai buna!

funda?

| xBlonde a răspuns:

O prietenie trece si prin foc.
Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.
A avea un prieten este mai vital decat a avea un inger.
Prietenia nu rezista nici un jigniri, nici in infrangeri. Ea moare.