| sammyr a întrebat:

Cine se pricepe la papagali rosella sa imi lase mesaj va rog frumos am cateva intrebari. Azi a facut un ou papagalita si este pentru prima oara cand depune ou. Dar sta in cuibar dar nu pe ou (oul este intr-un colt) si de fiecare data cand i'am pus talaj in cuibar l-a scos pe tot afara. Are ceva?

Răspuns Câştigător
| Aℓℓe a răspuns:

Ouale sunt depuse cate unul la doua zile. Daca femela Rosella se afla la prima depunere, este posibil ca primul ou sa prezinte urme de sange si sa fie usor alungit. Nu va alarmati, acest lucru este normal, iar puiul dinauntru are totusi sanse sa se dezvolte normal. Procesul de incubatie cel mai probabil va incepe de la depunerea celui de-al doilea ou. Ouale fertile raman viabile pana la 7 zile la temperatura camerei daca procesul de incubare nu a inceput, asa ca nu aveti motive de ingrijorare. De aceea, este foarte util sa va notati intr-o agenda datele exacte ale depunerii si ale inceperii incubatiei pentru a putea tine un calendar corect al reproducerii.
Nu neaparat toate ouale depuse sunt fertile, se estimeaza ca doar circa 80-90% din ele vor dezvolta pui. Dupa 7-10 zile de la inceperea incubatiei ouale pot fi verificate...
Funda?

| sammyr explică (pentru Aℓℓe):

Multumes de ajutor.

| sammyr explică (pentru Aℓℓe):

Mai am o intrebare. Talajul din cuibar l-a scos pe tot afara. Este vreo problema daca oul sta doar pe lemn? Din nou multumesc pentru raspuns.

| Aℓℓe a răspuns (pentru sammyr):

Ouale din cuib trebuie sa aiba diferite niveluri de umiditate pentru a se dezvolta normal.
Merci pentru. funda...